Sirupus Plantaginis Plantagen

 • Skład

  100 g syropu zawiera 12 g płynnego ekstraktu z liścia babki lancetowatej (1:2,0-2,5). Preparat zawiera ok. 6% etanolu i sacharozę.

 • Działanie

  Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z liścia babki lancetowatej działa łagodnie przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej i gardła; łagodząc podrażnienia zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Wykazuje słabe działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Zawiera glikozydy irydoidowe, jak aukubozyd i katalpol oraz garbniki.

 • Wskazania

  Preparat stosowany tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz zmianach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, u dzieci poniżej 6 roku życia oraz u osób z grup wysokiego ryzyka takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub padaczką.

 • Środki ostrożności

  Ze względu na zawartość sacharozy ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 7,5 ml syropu zawiera 5,6 g sacharozy. 10 ml syropu zawiera 7,5 g sacharozy, 15 ml syropu zawiera 11,25 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu.

 • Ciąża i laktacja

  Kategoria C wariant B. Nie wiadomo, czy lek może powodować zagrożenie płodu u zwierząt, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań. Nie przeprowadzono też odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych obserwacji u człowieka.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dzieci 6-10 rok życia: 3/4 miarki (7,5 ml) 5 razy na dobę. Dzieci 10-12 rok życia: 1 miarkę (10 ml) 4 razy na dobę. Młodzież od 13 rż. i dorośli: 1-11/2 miarki (10-15 ml) 5 razy na dobę.

 • Uwagi

  7,5 ml syropu zawiera 563 mg etanolu, co jest równoważne 16 ml piwa lub 6 ml wina. 10 ml syropu zawiera 750 mg etanolu, co jest równoważne 21 ml piwa lub 8 ml wina. 15 ml syropu zawiera 1125 mg etanolu, co jest równoważne 31 ml piwa lub 12 ml wina. Nie zaleca się stosowania przez osoby prowadzące pojazdy. Etanol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez urządzenia do wykrywania alkoholu w powietrzu wydychanym.

 • Danych o lekach dostarcza: