Scopolan compositum

 • Skład

  1 tabl. draż. zawiera 10 mg butylobromku hioscyny i 250 mg soli sodowej metamizolu. Preparat zawiera sacharozę.

 • Działanie

  Butylobromek hioscyny działa spazmolitycznie, znosząc skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowo-płciowego. Słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi występuje po 1-3 h. Mimo małej dostępności biologicznej osiąga duże stężenie w miejscu działania. Wiąże się z białkami osocza w 8-13%. Bardzo słabo przenika przez barierę krew-mózg. T0,5 wynosi 4,8 h. Metamizol sodowy działa silnie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a słabiej przeciwzapalnie. Ponadto wykazuje słabe działanie spazmolityczne i uspokajające.

 • Wskazania

  Dolegliwości bólowe w stanach skurczowych przewodu pokarmowego (kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), dróg żółciowych (kolka wątrobowa), układu moczowo-płciowego (kolka nerkowa, bóle menstruacyjne, hiperrefleksja wypieracza).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, pirazolony i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz alkaloidy tropanowe. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zmiany w obrazie morfologicznym krwi: leukopenia, granulocytopenia, niedokrwistość, wrodzony niedobór G-6-PD, ostra porfiria wątrobowa, ostra niewydolność nerek lub wątroby, jaskra, łagodny rozrost stercza, niedrożność porażenna jelit, zaparcia atoniczne. Ciąża i okres karmienia piersią.

 • Środki ostrożności

  Zachować ostrożność w chorobie refluksowej, w zwężeniu odźwiernika, w zaburzeniach rytmu serca z szybką czynnością komór, w chorobie niedokrwiennej serca. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: uszkodzenie czynności krwiotwórczej szpiku o podłożu alergicznym (prowadzące do agranulocytozy oraz innych powikłań hematologicznych jak trombocytopenii i niedokrwistości, które mogą zakończyć się zgonem); skórne odczyny alergiczne; suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty; zaburzenia widzenia; uszkodzenie wątroby i nerek.

 • Działanie z innymi lekami

  Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny oraz klozapina i olanzapina, leki przeciwhistaminowe I-generacji, amantadyna, petydyna i dizopiramid mogą nasilać działanie cholinolityczne preparatu. Metoklopramid, cizaprid mogą osłabiać hamujący wpływ leku na przewód pokarmowy. Zawarty w preparacie metamizol, podobnie jak aminofenazon może wypierać z połączeń z białkami doustne leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, fenytoinę i sulfonamidy. Metamizol zwiększa metabolizm cyklosporyny, co prowadzi do zmniejszenia jej stężenia w surowicy krwi. Leku nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. jednorazowo, przy nasilonych bólach można podawać do 3 razy na dobę. Stosować doraźnie. Nie podawać dzieciom i młodzieży do 18 lat.

 • Uwagi

  Preparat może upośledzać sprawność psychofizyczną - po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: