Rutinoscorbin

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera 25 mg rutozydu i 100 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

 • Działanie

  Preparat o skojarzonym działaniu witaminy C i rutozydu - flawonoidu o działaniu uszczelniającym na naczynia kapilarne oraz właściwościach oksydacyjno-redukcyjnych. Rutozyd ogranicza działanie czynników zwężających naczynia krwionośne, wywołujących obrzęki i stany zapalne (wykazuje działanie synergistyczne z witaminą C w reakcjach neutralizacji wolnych rodników). Chroni kwas askorbowy przed utlenianiem przez oksydazę oraz wpływa na zwiększenie wchłaniania witaminy C z jelita. Zmniejsza przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych oraz zwiększa elastyczność i odporność mechaniczną naczyń (zmniejsza ich kruchość i łamliwość). Witamina C uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, ma działanie antyoksydacyjne, wpływa na równowagę oksydacyjno-redukcyjną.

 • Wskazania

  Stany niedoboru witaminy C. Stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym grypa). Pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Nie zaleca się stosowania dużych dawek (powyżej 1 g) u pacjentów z nadmiernym wydalaniem kwasu szczawiowego, dną, kamicą moczanową, cystynurią, hipokaliemią i hiperkalcemią. Stosowanie witaminy C łącznie z sulfonamidami może prowadzić do wytracania się kryształów sulfonamidów w moczu. U dzieci poniżej 6 lat decyzja o stosowaniu leku powinna być rozpatrzona indywidualnie. Preparat zawiera laktozę i sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą, dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy.

 • Ciąża i laktacja

  Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią. Dostępne dane kliniczne, dotyczące stosowania rutozydu i witaminy C w postaci preparatów jednoskładnikowych, nie wskazują na istnienie istotnego ryzyka dla płodu. Zalecana dawka dobowa witaminy C dla kobiet w ciąży wynosi 60-80 mg/dobę. Witamina C podawana w nadmiernych dawkach w ciąży może prowadzić do objawów niedoboru u noworodków (szkorbut noworodkowy). Witamina C przenika do mleka, jednak stwierdzono, że przyjmowanie dawek 10-krotnie przekraczających RDA nie powoduje wzrostu jej stężenia w mleku.

 • Efekty uboczne

  Podczas stosowania dużych dawek witaminy C (powyżej 600 mg/dobę) mogą wystąpić: wymioty, nudności; reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna); działanie moczopędne.

 • Działanie z innymi lekami

  Witamina C nasila działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych i paracetamolu, zwiększa wchłanianie związków metali z przewodu pokarmowego, głównie żelaza, może nasilać działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego związane z jego oddziaływaniem na błonę śluzową żołądka.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Profilaktycznie: 1-2 tabl. na dobę. W stanach niedoboru witaminy C: 1-2 tabl. 2-4 razy na dobę.

 • Uwagi

  Witamina C może powodować fałszywie dodatni wynik testu na obecność glukozy w moczu lub fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi utajonej w kale.

 • Danych o lekach dostarcza: