Posterisan H

 • Skład

  1 g maści zawiera 166,7 mg zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli (w skład zawiesiny wchodzą składniki komórkowe i produkty przemiany materii z 500 mln bakterii E. coli zabitych i konserwowanych fenolem) oraz 2,5 mg hydrokortyzonu. Maść zawiera lanolinę. 1 czopek zawiera 387,1 mg zawiesiny kultury bakteryjnej Escherichia coli (w skład zawiesiny wchodzą składniki komórkowe i produkty przemiany materii z 1 mld bakterii E. coli zabitych i konserwowanych fenolem) oraz 5 mg hydrokortyzonu. Czopki zawierają hydroksystearynian makrogologlicerolu.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego. Po podaniu na skórę i błony śluzowe zawiesina kultury bakteryjnej stymuluje swoiste i nieswoiste mechanizmy immunologiczne. Indukuje proliferację limfocytów T i produkcję immunoglobulin (IgA i IgG), dzięki czemu zmniejsza podatność tkanki na zakażenie. Ponadto preparat ma działanie przeciwzapalne i wspomaga gojenie ran. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i słabo immunosupresyjnie poprzez redukcję natychmiastowej odpowiedzi związanej z przeciwciałami.

 • Wskazania

  Maść: szczególnie ciężkie przypadki świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowane guzkami krwawniczymi, szczelinami i rozpadlinami (ragadami) odbytu oraz wypryskiem. Czopki: szczególnie ciężkie przypadki świądu i zapalenia okolicy odbytu spowodowane guzkami krwawniczymi.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby skóry takie jak: gruźlica, kiła, rzeżączka w leczonej okolicy. Ospa wietrzna. Reakcje poszczepienne. Grzybica. Zapalenie skóry okolicy ust. Trądzik różowaty.

 • Środki ostrożności

  W przypadku zakażeń grzybiczych wymagane jest jednoczesne stosowanie działających miejscowo środków przeciwgrzybiczych. Maść zawiera lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czopki zawierają hydroksystearynian makrogologlicerolu, który może powodować reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: skórne reakcje nadwrażliwości (w tym na środek konserwujący - fenol). Duża dawka podawana długotrwale może powodować atrofię skóry, telangiektazje, rozstępy i trądzik sterydowy.

 • Działanie z innymi lekami

  Jednoczesne stosowanie preparatu i kortykosteroidów w postaci tabletek, kropli lub wstrzyknięć może powodować zwiększenie działania i występowania działań niepożądanych kortykosteroidów.

 • Dawkowanie

  Maść: miejscowo na skórę i błonę śluzową - 2 razy na dobę (rano i wieczorem), najlepiej po wypróżnieniu. Można wprowadzić maść do odbytu i odbytnicy za pomocą dołączonego aplikatora. Czopki: doodbytniczo 2 razy na dobę (rano i wieczorem), najlepiej po wypróżnieniu. Leczenie powinno być kontynuowane tylko do ustąpienia objawów. Preparatu nie stosować dłużej niż 3 tyg. bez przerwy. W przypadku nawrotu objawów preparat można zastosować ponownie. Preparat nie powinien być stosowany u niemowląt i dzieci poniżej 4 lat o ile nie jest to zdecydowanie konieczne.

 • Uwagi

  W trakcie stosowania maści wytrzymałość na rozciąganie prezerwatyw może być zmniejszona. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: