Polcortolon TC

 • Skład

  1 g zawiesiny zawiera 23,12 mg chlorowodorku tetracykliny i 0,58 mg acetonidu triamcynolonu.

 • Działanie

  Preparat złożony zawierający tetracyklinę i triamcynolon. Tetracyklina - antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Triamcynolon - kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Lek działa na bakterie wrażliwe na tetracyklinę, znajdujące się ogniskach zapalnych oraz ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejsza rumień i świąd. Tetracyklina stosowana na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwi. Triamcynolon stosowany miejscowo może wchłaniać się do krwi (stan zapalny i/lub inne choroby przyspieszają wchłanianie); metabolizowany jest w wątrobie i wydalany przez nerki.

 • Wskazania

  Miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, w przebiegu takich chorób jak: alergiczne choroby skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym; oparzenia i odmrożenia I stopnia; owrzodzenia podudzi.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na tetracyklinę, triamcynolon i inne składniki preparatu. Wirusowe, grzybicze lub gruźlicze zakażenia skóry. Trądzik zwykły lub różowaty. Dermatitis perioralis. Nowotwory skóry i stany przedrakowe. Dzieci do 3 lat. Nie należy stosować preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych.

 • Środki ostrożności

  Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu z błonami śluzowymi i chronić oczy przed lekiem. Nie wdychać rozpylanej substancji. Szczególnie ostrożnie stosować na skórę twarzy. Preparatu nie należy stosować długotrwale, na dużych powierzchniach skóry i na rany. W trakcie leczenia należy unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania preparatu u dzieci w wieku powyżej 3 lat.

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Triamcynolon może powodować: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypkę, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenie skóry i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i (lub) na dużych powierzchniach skóry, triamcynolon może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów. U dzieci mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Tetracyklina może powodować miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne, wystąpienie fotodermatoz i (lub) namnażanie grzybów lub opornych szczepów bakterii.

 • Działanie z innymi lekami

  Podczas leczenia nie należy jednocześnie stosować miejscowo innych preparatów - może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji preparatu oraz powodować interakcje lub podrażnienie skóry.

 • Dawkowanie

  Dorośli i dzieci powyżej 3 lat: chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry w odległości od 15 cm do 20 cm, przez 1-3 sek. Stosować 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych.

 • Uwagi

  Chronić oczy przed rozpylaną substancją, nie wdychać. Przed każdym użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnik. Po każdym nałożeniu preparatu, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.

 • Danych o lekach dostarcza: