Oxycort

 • Skład

  1 g maści zawiera 10 mg hydrokortyzonu octanu i 30 mg oksytetracykliny w postaci chlorowodorku.

 • Działanie

  Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Mechanizm działania oksytetracykliny polega na hamowaniu syntezy białek drobnoustrojów. Oksytetracyklina działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

 • Wskazania

  Powikłane zakażeniem bakteryjnym choroby skóry: dermatozy o podłożu alergicznym; różne postacie wyprysku; świerzbiączka; kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry; zadawnione zmiany łuszczycowe. Maść stosowana jest na łuszczące się i suche zmiany.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry (np. zmiany gruźlicze). Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis).  Nie stosować po szczepieniach ochronnych, w przypadku stanów przedrakowych i nowotworów skóry oraz na uszkodzoną skórę i rany. Nie stosować u dzieci.

 • Środki ostrożności

  Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować wokół oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie przez delikatną skóro i większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych (teleangiektazji, dermatitis perioralis), nawet po krótkim stosowaniu. Ostrożnie stosować w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy unikać stosowania preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię ciała, oraz nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi, gdyż może dojść do zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń. Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą. Jeśli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu, gdyż hydrokortyzon może maskować objawy rozszerzającego się zakażenia.

 • Ciąża i laktacja

  Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Hydrokortyzonu octan może powodować wystąpienie miejscowych objawów niepożądanych takich jak: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania i (lub) na dużych powierzchniach skóry, preparat może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hiperglikemia, glikozuria. Występują one przede wszystkim w przypadku stosowania leku w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Preparat stosowany długotrwale na skórę twarzy może powodować zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oksytetracyklina może powodować miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne i (lub) namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania preparatu.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie na skórę. Cienką warstwą maści nakłada się nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 7- 14 dni. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) maści.

 • Uwagi

  Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry.

 • Danych o lekach dostarcza: