Normalac

 • Skład

  15 ml syropu zawiera 10 g laktulozy. Preparat zawiera laktozę oraz śladowe ilości innych cukrów: galaktozy, tagatozy, fruktozy, epilaktozy.

 • Działanie

  Lek przeczyszczający o działaniu osmotycznym. Laktuloza jest syntetycznym disacharydem nie ulegającym rozkładowi pod wpływem disacharydaz w jelicie cienkim. W niezmienionej postaci lek dociera do jelita grubego, gdzie pod wpływem bakterii (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bifidus), ulega rozkładowi do dwutlenku węgla i niskocząsteczkowych kwasów organicznych - głównie do kwasu mlekowego, octowego, mrówkowego. Dzięki obecności tych kwasów dochodzi do: obniżenia pH w jelicie grubym i przemiany amoniaku wchłanianego przez śluzówkę jelita do jonu amonowego, który nie ulega wchłanianiu, oraz nasila napływ amoniaku z krwi do światła jelita; hamowania działanie flory proteolitycznej oraz zapobiegania wytwarzaniu amoniaku i innych substancji toksycznych pochodzących z katabolizmu białek, które w ciężkiej niewydolności wątroby nie mogą być metabolizowane przez wątrobę i które, przechodząc przez barierę krew-mózg, upośledzają metabolizm mózgowy; sprawia, że aniony organiczne, będące produktem rozpadu laktulozy, nie ulegając wchłanianiu, zwiększania objętości wody w okrężnicy na zasadzie osmozy. W rezultacie zwiększa się zawartość wody w masie stolca, ułatwiając wypróżnienie. Laktuloza jest syntetycznym dwucukrem, który z powodu braku swoistego dla niego enzymu w jelicie cienkim dociera do okrężnicy w formie niezmienionej.

 • Wskazania

  Encefalopatia wątrobowa. Zaparcia (regulacja wydalania).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na laktulozę lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Galaktozemia. Niedrożność jelit. Ostre choroby zapalne jelit w tym wrzodziejące zapalenie okrężnicy i odbytnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna. Nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w zaparciach.

 • Środki ostrożności

  Nie stosować leku w przypadkach bólów brzucha, nudności i wymiotów. W przypadku uporczywych zaparć należy skonsultować się z lekarzem. W razie długotrwałego stosowania leku, należy wykonać kontrolne badanie elektrolitów krwi (o konieczności tego badania decyduje lekarz po ocenie stanu klinicznego pacjenta). Lek może nasilić działanie digoksyny z powodu zwiększenia utraty potasu, zwłaszcza przy stosowaniu dużych dawek. Lek zawiera śladowe ilości cukrów wchłanialnych (laktoza, galaktoza i tagatoza) - pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zasięgnąć opinii lekarza. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą, dziedziczną nietolerancją galaktozy, fruktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: nadmierne oddawanie gazów, ból brzucha, wzdęcia, biegunka (przy stosowaniu zbyt dużych dawek). Częstość nieznana: zaburzenia równowagi elektrolitowej z powodu biegunki.

 • Działanie z innymi lekami

  Możliwe jest synergistyczne działanie z neomycyną. Lek może nasilić toksyczne działanie naparstnicy z powodu obniżenia stężenia potasu, zwłaszcza podczas stosowania dużych dawek.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Pacjenci z encefalopatią wątrobową: 90-190 ml na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Lek może być podawany wraz z wodą, sokami owocowymi, mlekiem.

 • Uwagi

  Laktuloza nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: