Mucosolvan

 • Skład

  1 pastylka miękka zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu; pastylki zawierają sorbitol. 1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu, 5 ml syropu mini zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu; syropy zawierają sorbitol.

 • Działanie

  Lek o działaniu mukolitycznym. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa wytwarzanie surfaktantu płucnego i poprawia czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. W efekcie zwiększa się ilość śluzu i poprawia jego transport (klirens śluzowo-rzęskowy), co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Wchłanianie jest szybkie i niemal całkowite. Cmax zostaje osiągnięte 1-2,5 h po podaniu. Ambroksol wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Po podaniu doustnym około 30% dawki jest eliminowane w wyniku metabolizmu pierwszego przejścia. Ambroksol jest metabolizowany głównie w wątrobie w procesie glukuronidacji i częściowo, z udziałem CYP3A4, także do kwasu dibromoantranilowego (około 10% dawki). T0,5 wynosi 10 h.

 • Wskazania

  Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dziedziczna, rzadko występująca nietolerancja którejkolwiek z substancji pomocniczych.

 • Środki ostrożności

  Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby (ryzyko gromadzenia metabolitów ambroksolu w organizmie). Z uwagi na ryzyko wystąpienia ciężkich zmian skórnych, w przypadku wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych konieczne jest zapobiegawcze zaprzestanie stosowania ambroksolu. Ze względu na zawartość sorbitolu, pastylek miękkich oraz syropu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość laktozy, tabletek  nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą, dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Na podstawie szerokiego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tygodniu ciąży nie wykazano szkodliwego działania ambroksolu na stan zdrowia płodu. Pomimo tego, należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania leku u kobiet w ciąży. Zwłaszcza w I trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania ambroksolu. Ambroksol przenika do mleka kobiecego - nie przypuszcza się by miał niekorzystny wpływ na dzieci karmione piersią, jednak nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: zaburzenia smaku, niedoczulica gardła, niedoczulica jamy ustnej/gardła, nudności. Niezbyt często: biegunka, wymioty, niestrawność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból brzucha. Rzadko: wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: suchość gardła, obrzęk naczynioruchowy, świąd; reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Pastylki miękkie. Dorośli i dzieci >12 lat: 2 pastylki 3 razy na dobę; działanie można zwiększyć stosując 2 pastylki 4 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 1 pastylka 2–3 razy na dobę; działanie można zwiększyć stosując 1 pastylkę 4–6 razy na dobę. Pastylki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłków; ssać lub żuć powoli do całkowitego rozpuszczenia. Tabletki. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę, działanie leku można zwiększyć stosując 2 tabl. 2 razy na dobę. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków, popijając płynem. Syrop 30 mg/5 ml. Dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml syropu 2 razy na dobę, dawka zalecana w przypadku ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych oraz w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, w pierwszych 14 dniach leczenia. Dzieci 6-12 lat: 5 ml syropu 2-3 razy na dobę; 2-6 lat: 2,5 ml syropu 3 razy na dobę; 1-2 lata: 2,5 ml syropu 2 razy na dobę. Syrop mini 15 mg/5 ml. Dorośli i dzieci >12 lat: 20 ml syropu 2 razy na dobę, dawka zalecana w przypadku ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych oraz w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, w pierwszych 14 dniach leczenia. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu 2-3 razy na dobę; 2-6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę; 1-2 lata: 5 ml syropu 2 razy na dobę. Dawkowanie można zredukować o połowę po 14 dniach leczenia. Syrop przyjmować niezależnie od posiłków.

 • Danych o lekach dostarcza: