Mucosit

 • Skład

  100 g żelu zawiera 10 g wyciągu gęstego z koszyczków rumianku, koszyczków nagietka, liści podbiału, kory dębu, liści szałwii, ziela tymianku oraz 0,1 g alantoiny, 0,3 g olejku miętowego i 0,3 g olejku rumiankowego. Żel zawiera bronopol, benzoesan sodu i parahydroksybenzoesan etylu.

 • Działanie

  Lek roślinny przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz miejscowo znieczulająco. Przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.

 • Wskazania

  Powierzchniowo jako środek ściągający, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny oraz miejscowo znieczulający, przyspieszający ziarninowanie i gojenie się ran. Lek do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej jako tradycyjnie stosowany środek wspomagający w leczeniu chorób przyzębia oraz stanach zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach zębowych). W stanach po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu preparat można stosować wyłącznie ze wskazań stomatologa.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu, amidowe środki miejscowo znieczulające, rośliny z rodziny Asteraceae (np. rumianek) lub Lamiaceae. Osoby z alergią na pyłki brzozy lub na seler mogą posiadać nadwrażliwość krzyżową na tymianek.

 • Środki ostrożności

  Podczas stosowania żelu na dziąsła oraz po zakończeniu kuracji konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej (regularne mycie zębów). Preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera bronopol, co może wywołać u osób wrażliwych miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe). Ponadto zawarty w składzie preparatu benzoesan sodu może spowodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

 • Ciąża i laktacja

  Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania.

 • Efekty uboczne

  Reakcje uczuleniowe (rzadko wstrząs anafilaktyczny), przejściowe zaburzenia smaku lub drętwienie języka. W przypadku wystąpienia łagodnych reakcji alergicznych objawiających się bólem oraz zawrotami głowy należy zaprzestać stosowania żelu.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie stosować łącznie z innymi lekami miejscowo znieczulającymi. Z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji z warfaryną i innymi antykoagulantami nie zaleca się równoczesnego stosowania tych leków.

 • Dawkowanie

  Dorośli i młodzież >12 rż.: bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów 1-2 cm żelu wcierać w dziąsła 2-3 razy dziennie przez 3 min za pomocą opuszki palca, miękkiej szczoteczki lub patyczków higienicznych. Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci

 • Uwagi

  Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: