Monural

 • Skład

  1 saszetka zawiera 2 g lub 3 g fosfomycyny w postaci trometamolu. Preparat zawiera sacharozę.

 • Działanie

  Antybiotyk o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, pochodna kwasu fosfonowego. Mechanizm działania bakteriobójczego polega na zaburzaniu syntezy ściany komórkowej bakterii wskutek zahamowania aktywności transferazy fosfoenolopirogronowej. Specyficzny mechanizm działania sprawia, że fosfomycyna nie wykazuje oporności krzyżowej z innymi antybiotykami. Lek działa na większość patogenów wywołujących zakażenia dróg moczowych, m.in. Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Citrobacter spp., Serratia spp. W preparacie fosfomycyna występuje w połączeniu z trometamolem, który zapewnia jej dobrą rozpuszczalność w wodzie i wpływa korzystnie na biodostępność. Po podaniu doustnym lek bardzo szybko się wchłania z przewodu pokarmowego; pokarm opóźnia wchłanianie i nieznacznie zmniejsza stężenie antybiotyku we krwi i moczu. Fosfomycyna praktycznie nie wiąże się z białkami osocza i nie przenika przez barierę krew - łożysko. Jest wydalana głównie z moczem w postaci niezmienionej, w mniejszym stopniu z kałem. Podlega krążeniu wątrobowo - jelitowemu. Stężenia bakteriobójcze dla większości wrażliwych na nią patogenów utrzymują się przez 24-48 h po podaniu leku. T0,5 wynosi około 4 h.

 • Wskazania

  Ostre niepowikłane bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego. Obfity bezobjawowy bakteriomocz. Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych związanym z zabiegami chirurgicznymi i przezcewkowymi zabiegami diagnostycznymi.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny

 • Środki ostrożności

  Nie zaleca się stosowania u pacjentów powyżej 75 lat. U pacjentów, u których wystąpiła ciężka biegunka podczas stosowania preparatu lub po zakończeniu leczenia należy wziąć pod uwagę możliwość zapalenia jelita (w tym rzekomobłoniastego) i zastosować odpowiednie postępowanie lecznicze. Leki hamujące perystaltykę jelit są w takiej sytuacji przeciwwskazane. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni stosować preparatu.

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży i okresie karmienia piersią stosować w przypadku zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.

 • Efekty uboczne

  Najczęściej biegunka. Często: zapalenie sromu i pochwy, ból i zawroty głowy. Niezbyt często: parestezje. Rzadko: tachykardia. Częstość nieznana wstrząs anafilaktyczny, reakcja alergiczna, astma.

 • Działanie z innymi lekami

  Metoklopramid zmniejsza stężenie fosfomycyny we krwi i moczu. Inne leki, które przyspieszają motorykę jelit mogą mieć podobne działanie. Badania oceniające interakcje leku przeprowadzono wyłącznie u dorosłych.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli, w tym pacjenci w podeszłym wieku do 75 lat: w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego: 3 g jednorazowo; w zakażeniach nawracających lub wywołanych przez Pseudomonas spp., Enterobacter spp., Proteus spp. - szczepy indolo-dodatnie) oraz u obłożnie chorych lub w podeszłym wieku: 2 dawki po 3 g w odstępie 24 h. Zwykle objawy zakażenia ustępują na 2-3 dzień od rozpoczęcia leczenia. W zapobieganiu zakażeniom związanym z zabiegami na drogach moczowych: 3 g na 3 h przed rozpoczęciem zabiegu oraz 3 g 24 h po zabiegu. Dzieci powyżej 5 lat: w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego: 2 g jednorazowo; w zakażeniach nawracających lub wywołanych przez Pseudomonas spp., Enterobacter spp., Proteus spp. - szczepy indolo-dodatnie) oraz u dzieci obłożnie chorych: 2 dawki po 2 g w odstępie 24 h. Zwykle objawy zakażenia ustępują na 2-3 dzień od rozpoczęcia leczenia. W zapobieganiu zakażeniom związanym z zabiegami na drogach moczowych: 2 g na 3 h przed rozpoczęciem zabiegu oraz 2 g 24 h po zabiegu.Lek podaje się 2-3 h po posiłku, najlepiej przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość saszetki należy rozpuścić w 50-75 ml wody lub innego płynu, roztwór wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

 • Danych o lekach dostarcza: