Micetal

 • Skład

  1 g kremu lub żelu zawiera 10 mg flutrimazolu; 1 ml aerozolu na skórę zawiera 10 mg flutrimazolu.

 • Działanie

  Miejscowo działający lek przeciwgrzybiczy, pochodna imidazolu. Hamuje biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, poprzez zahamowanie aktywności 14-α-demetylazy lanosterolu, co prowadzi do zmian w obrębie błony komórkowej. Działa na dermatofity (Trichophyton mentagrophytes, T.rubrum, T.tonsurans, Microsporum canis, M.gypseum oraz Epidermophyton floccosum.), drożdżaki (Candida albicans, C.tropicalis, C.parapsilosis, C.guillermondii C.krusei, C.glabrata), pleśnie (Aspergillus niger, A.fumigatus, A.nidulans, Scopulariopsis brevicaulis). Flurimazol po zastosowania miejscowo na skórę, wchłania się do organizmu w minimalnym stopniu.

 • Wskazania

  Krem i aerozol: miejscowe leczenie grzybic powierzchownych skóry, takich jak: grzybica stóp, kończyn, pach, pachwin, tułowia i twarzy wywołana przez dermatofity z rodzaju Trichophyton (T. rubrum, T. mentagrophytes, T. tonsurans), Microsporum (M. canis, M. gypseum) oraz Epidermophyton floccosum; kandydoza skóry wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida (C. albicans, C. parapsilosis, C. guillermondii, C. tropicalis); łupież pstry wywołany przez Malassezia furfur (Pirytosporum ovale). Żel: miejscowe leczenie łupieżu owłosionej skóry głowy (Pityriasis capitis) i łojotokowego zapalenia skóry.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na flutrimazol, inne pochodne imidazolu lub składniki pomocnicze preparatu.

 • Środki ostrożności

  Nie stosować u dzieci poniżej 10 lat (brak badań klinicznych). Nie stosować do oczu i na błony śluzowe. Wystąpienie skórnych reakcji jest wskazaniem do odstawienia preparatu. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, krem może powodować miejscową reakcję skórną, np kontaktowe zapalenie skóry.

 • Ciąża i laktacja

  W I trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Krem: Częstość działań niepożądanych wynosiła 8%, najczęściej było to niewielkie pieczenie, podrażnienie i świąd skóry oraz rumień w miejscu zastosowania preparatu. Żel: W badaniach klinicznych nie obserwowano działań niepożądanych po zastosowaniu żelu, niemniej jednak nie można wykluczyć wystąpienia miejscowego podrażnienia lub świądu w początkowym okresie stosowania. Aerozol: U 35% pacjentów z łupieżem pstrym obserwowano rumień i świąd skóry w pierwszych dniach po zastosowaniu preparatu na całe ciało. Po zastosowaniu na niewielkie obszary skóry objawy te obserwowano jedynie u około 5% pacjentów.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Dorośli i dzieci >10 lat. Krem: raz na dobę (najlepiej wieczorem) nanosi się preparat na umytą i osuszoną chorobowo zmienioną skórę, pokrywając kremem również fragment zdrowej skóry wokół zmiany i delikatnie wciera. Stosując krem na wyprzenia, nie należy pozostawiać jego nadmiaru na skórze ze względu na ryzyko maceracji. Zalecany czas leczenia: w łupieżu pstrym - 1-2 tyg.; w grzybicy tułowia - 2-3 tyg.; w kandydozie skóry - 2-4 tyg.; w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej - 4 tyg. Aerozol: raz na dobę (najlepiej wieczorem) należy spryskać uprzednio umytą i osuszoną chorobowo zmienioną skórę niewielką ilością preparatu, pokrywając kremem również fragment zdrowej skóry wokół zmiany. W łupieżu pstrym preparat nanosi sie na cały tułów. Zalecany czas leczenia: w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej - 4 tyg.; w grzybicy tułowia - 2-3 tyg.; w łupieżu pstrym - 1-2 tyg.; w kandydozie skóry - 2-4 tyg. Żel: 3 razy w tyg. nanosi się preparat na skórę głowy i jej okolice i rozprowadza, delikatnie masując. Po 3-4 min żel należy spłukać dużą ilością wody. Leczenie trwa 4 tyg. W przypadku braku wyraźnej poprawy po 4 tyg. stosowania którejkolwiek postaci preparatu należy zweryfikować rozpoznanie.

 • Danych o lekach dostarcza: