Mecortolon N

 • Skład

  1 g kremu zawiera 5 mg prednizolonu piwalanu i 5 mg neomycyny siarczanu.

 • Działanie

  Preparat zawierający prednizolonu piwalan - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz neomycyny siarczan - antybiotyk aminoglikozydowy do stosowania miejscowego. Prednizolon wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Neomycyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne na tlenowe bakterie Gram-dodatnie i niektóre bakterie Gram-ujemne. Prednizolonu piwalan po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, natomiast w niewielkim stopniu może przenikać do organizmu, wykazując wówczas działanie ogólne. Neomycyny siarczan może przenikać do głębszych warstw skóry, a podczas długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza uszkodzonej procesem chorobowym, może wchłaniać się do krwi.

 • Wskazania

  Miejscowo w sączących stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia (przede wszystkim o podłożu alergicznym o średnim nasileniu), które reagują na glikokortykosteroidy i powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomycynę. Krem stosuje się zwłaszcza w: łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, liszaju pokrzywkowym, wyprysku kontaktowym alergicznym, liszaju płaskim.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na prednizolonu piwalan, inne kokortykosteroidy, neomycynę lub inne antybiotyki aminoglikozydowe lub pozostałe składniki preparatu. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne (np. gruźlica) zakażenia skóry. Nowotwory skóry. Trądzik pospolity. Trądzik różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Zapalenie lub owrzodzenie żylakowate. Nie stosować po szczepieniach ochronnych. Nie stosować na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę. Dzieci poniżej 2 lat.

 • Środki ostrożności

  Należy unikać stosowania preparatu na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. Nie stosować na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratka, pielucha), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu, ponadto może wystąpić zanik naskórka, rozstępy i nadkażenia. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu. Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci w wieku powyżej 2 lat. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i propylu, preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania preparatu.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być zastosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyści z leczenia mogą przewyższać ryzyko dla płodu. Bezwzględnie nie stosować w I trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Preparat stosowany długotrwałe może powodować zanikowe zapalenie skóry, plamicę posteroidową, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia. W przypadku stosowania na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane prednizolonu piwalanu, tj. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Ze względu na zawartość neomycyny może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Preparat zastosowany na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę lub pod opatrunkiem zamkniętym, może wywierać działanie otatoksyczne, z utratą słuchu włącznie i spowodować uszkodzenie nerek. Długotrwałe stosowanie preparatu może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę i alergii na neomycynę.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie są znane interakcje związane z miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidów. Nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Nie należy stosować preparatu jednocześnie z lekami działającymi toksycznie na nerki i narząd słuchu, takimi jak np. furosemid, kwas etakrynowy, gdyż zwiększają one stężenie antybiotyków aminoglikozydowych we krwi, co nasila ryzyko uszkodzenia słuchu.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie na skórę. Dorośli: cienką warstwę kremu nakładać na zmienioną chorobowo skórę 2-3 razy w ciągu doby. Nie stosować dłużej niż 2 tygodnie. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. Dzieci powyżej 2 lat: stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry, nie stosować na skórę twarzy.

 • Danych o lekach dostarcza: