Maglek B6

 • Skład

  1 tabl. zawiera 500 mg mleczanu magnezu (51 mg Mg) i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny.

 • Działanie

  Preparat magnezu z dodatkiem witaminy B6. Pod względem ilościowej zawartości kationów w ustroju człowieka magnez zajmuje czwarte miejsce. Ok. 50% magnezu znajduje się w kościach, gdzie wraz z wapniem uczestniczy w tworzeniu ich struktury. Objawami niedoboru magnezu są nadpobudliwość, trudności z koncentracją uwagi i zasypaniem, zwiększona podatność na stresy oraz zaburzenia pracy mięśni. Jego niedobór zwiększa również ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca oraz zaburzeń rytmu pracy serca. Jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego (biodostępność ok. 30%). Wiązanie z białkami wynosi 25-30%. Wydalanie następuje z moczem. Witamina B6 zwiększa o ok. 40% efektywność wchłaniania magnezu z przewodu pokarmowego. Ponadto uczestniczy w organizmie w przemianach aminokwasów, min. w procesie powstawania neuroprzekaźników o.u.n.: serotoniny, DOPA i kwasu γ-aminomasłowego, a także wpływa na wzrost stężenia glukozy w mięśniach i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Niedobór witaminy B6 objawia się nudnościami, wymiotami, stanem zapalnym oraz uszkodzeniem skóry i błon śluzowych, zaburzeniami psychicznymi, drgawkami, zapaleniem wielonerwowym i niedokrwistością mikrocytarną, a u osób w podeszłym wieku mogą wystąpić dodatkowo stany ogólnego osłabienia. Pirydoksyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci metabolitów. W przypadku przyjmowania wysokich dawek nadmiar witaminy B6 jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 15-20 dni.

 • Wskazania

  Profilaktyka niedoboru magnezu i witaminy B6 u osób z niewystarczającą podażą tych składników w diecie lub stosujących dietę bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe, u pacjentów stosujących leki moczopędne, u osób z chorobą wieńcową lub zaburzeniami rytmu serca i z niedoborem magnezu oraz w leczeniu zwiększonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej ze skłonnością do napadów tężyczkowych.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hipermagnezemia o różnej etiologii. Ciężka niewydolność nerek. Blok przedsionkowo-komorowy serca. Miastenia. Znaczna hipotonia. Stosowanie lewodopy bez inhibitora obwodowej dekarboksylazy L-DOPA. Biegunka.

 • Środki ostrożności

  Ostrożnie stosować w upośledzeniu czynności nerek. U osób z zaburzonym wchłanianiem jelitowym efekt działania preparatu może być zmniejszony. Ze względu na ryzyko wystąpienia biegunki nie należy stosować preparatu na czczo.

 • Ciąża i laktacja

  Stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

 • Efekty uboczne

  Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe stosowanie witaminy B6 w dawce dobowej 50 mg może prowadzić do obwodowej neuropatii czuciowej, natomiast dawki dobowe > 200 mg mogą przyczynić się do powstania niedoboru kwasu foliowego, zaburzeń oddechowych i dermatoz.

 • Działanie z innymi lekami

  Aminoglikozydy, środki zwiotczające i kolistyna stosowane jednocześnie z jonami magnezu mogą być przyczyną porażenia mięśniowego. Nie należy stosować w skojarzeniu z tetracyklinami, związkami wapnia, fosforanów i fluoru oraz z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Bifosfoniany należy przyjmować co najmniej 2 h przed lub po przyjęciem magnezu. Alkohol i tytoń zmniejszają wchłanianie magnezu. Magnez może zmniejszać aktywność chlorpromazyny i chinolonów oraz wpływać na absorpcję digoksyny, nitrofurantoiny i niektórych leków przeciwmalarycznych. Witamina B6 osłabiają działanie lewodopy i fenytoiny. Doustne środki antykoncepcyjne, hydralazyna, izoniazyd, cykloseryna i penicylina zwiększają zapotrzebowanie na witaminę B6.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli i dzieci > 12 rż. w profilaktyce niedoboru magnezu i witaminy B6: 1-2 tabl. dziennie (przed lub po posiłku); w pozostałych wskazaniach zgodnie ze wskazaniami lekarza.

 • Danych o lekach dostarcza: