Locoid

 • Skład

  1 g kremu, lipokremu, emulsji lub 1 ml roztworu zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu.

 • Działanie

  Syntetyczny kortykosteroid o umiarkowanie silnym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie i obkurcza naczynia krwionośne. Hamuje reakcje zapalne i łagodzi objawy stanów zapalnych skóry z towarzyszącym świądem skóry, bez leczenia choroby zasadniczej. Maślan hydrokortyzonu stosowany miejscowo jest wchłaniany przez skórę. Zastosowanie opatrunku okluzyjnego zwiększa jego wchłanianie. Wiąże się z białkami osocza i podlega hydrolizacji do hydrokortyzonu we krwi i w wątrobie. Niewielkie ilości są wydalane z moczem i kałem.

 • Wskazania

  Krem, lipokrem, emulsja. Stany zapalne skóry (niewywołane przez drobnoustroje) odpowiadające na leczenie kortykosteroidami w przypadku, gdy leczenie miejscowe słabiej działającymi kortykosteroidami nie przynosi oczekiwanych wyników. Kontynuacja leczenia lub leczenie podtrzymujące zapalnych chorób skóry w przypadku, gdy wcześniejsze stosowanie silniej działających kortykosteroidów do stosowania miejscowego dawało dobre wyniki. Roztwór na skórę. Stany zapalne owłosionej skóry głowy (niewywołane przez drobnoustroje) odpowiadające na leczenie kortykosteroidami w przypadku, gdy leczenie miejscowe słabiej działającymi kortykosteroidami nie przynosi oczekiwanych wyników.Kontynuacja leczenia lub leczenie podtrzymujące zapalnych chorób owłosionej skóry głowy w przypadku, gdy wcześniejsze stosowanie silniej działających kortykosteroidów do stosowania miejscowego dawało dobre wyniki.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na 17-maślan hydrokortyzonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany skórne spowodowane: zakażeniami bakteryjnymi (np. zmiany kiłowe lub gruźlicze), zakażeniami wirusowymi (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec), zakażeniami wywołanymi przez grzyby, zarażeniami pasożytniczymi. Owrzodzenia skóry, rany. Zapalenie skóry wokół ust. Trądzik pospolity, różowaty.

 • Środki ostrożności

  Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz miejscowe i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego leczenia u dzieci (ryzyko zahamowania czynności kory nadnerczy i wydzielania hormonu wzrostu). Nie stosować na powieki (gdy preparaty dostaną się na spojówki istnieje ryzyko jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej), na skórę twarzy i w okolicach narządów płciowych. Unikać stosowania kremu i lipokremu na skórę owłosioną, roztworu na skórę owłosioną inną niż owłosiona skóra głowy. Unikać stosowania na rozległe powierzchnie skóry, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pieluchą), w fałdach i zgięciach skóry - może zwiększyć się wchłanianie kortykosteroidów, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatami. Krem i lipokrem zawierają alkohol cetostearylowy (ryzyko miejscowej reakcji skórnej, np. kontaktowego zapalenia skóry) i parahydroksybenzoesan propylu (ryzyko reakcji alergicznej typu późnego); krem ponadto zawiera parahydroksybenzoesan butylu, który również może powodować reakcje alergiczne. Emulsja zawiera alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen i glikol propylenowy (ryzyko miejscowej reakcji skórnej, podrażnienia oczu, błon śluzowych i skóry) oraz parahydroksybenzoesan propylu i butylu (ryzyko reakcji alergicznych typu późnego).

 • Ciąża i laktacja

  Kortykosteroidy przenikają przez barierę łożyskową i mogą działać na płód. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatów w ciąży - stosować tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania. W okresie karmienia piersią, preparaty można stosować na małą powierzchnię skóry przez krótki czas. W przypadku długotrwałego leczenia lub nanoszenia preparatów na dużą powierzchnię skóry, należy zaprzestać karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: zanik skóry (często nieodwracalny) przebiegający ze ścieńczeniem naskórka, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, plamica, rozstępy skórne, trądzik krostkowy, zapalenie skóry wokół ust, odbarwienie skóry, zapalenie skóry i wyprysk (w tym kontaktowe zapalenie skóry), "efekt z odbicia" mogący prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania kortykosteroidów. Bardzo rzadko: zahamowanie czynności kory nadnerczy (szczególnie podczas długotrwałego stosowania). Częstość nieznana: nadwrażliwość. Ogólnoustrojowe działania niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów występują rzadko, ale mogą być ciężkie. Ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów zwiększa się podczas: stosowania preparatów pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pod pieluchą), w fałdach skóry; stosowania na duże powierzchnie skóry; długotrwałego leczenia; stosowania u dzieci (skóra dzieci jest cieńsza, większa jest także powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała). Krem, lipokrem, emulsja: ze względu na zawartość substancji pomocniczych, mogą również wystąpić miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) i reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

 • Dawkowanie

  Cienką warstwę kremu, lipokremu, emulsji lub niewielką ilość roztworu nanosić równomiernie na zmienione chorobowo miejsca na skórze 1 - 3 razy na dobę. Preparaty można lekko wmasować. Po uzyskaniu poprawy zazwyczaj wystarcza stosowanie preparatu raz na dobę lub 2 - 3 razy w tyg. Krem stosuje się w leczeniu zmian skórnych suchych, sucho-sączących i sączących; lipokrem - zmian suchych i sucho-sączących; emulsja - zmian sączących (również na skórze owłosionej); roztwór - zmian na owłosionej skórze głowy. Nie należy stosować dawki większej niż 30-60 g tyg.

 • Danych o lekach dostarcza: