Loceryl

 • Skład

  1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku. Opakowanie zawiera także waciki nasączone 70% izopropanolem, szpatułki i pilniczki do paznokci.

 • Działanie

  Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna morfoliny. Działanie grzybostatyczne lub grzybobójcze polega na hamowaniu syntezy steroli w ścianie komórkowej grzybów. W wyniku tego w komórkach grzybów zmniejsza się zawartość ergosterolu, zaś w tym samym czasie gromadzą się nietypowe sferyczne sterole. Amorolfina wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego in vitro i wykazuje dużą aktywność wobec: dermatofitów (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton); drożdżaków (Candida, Cryptococcus, Malassezia, Pityrosporum); pleśni (Altenaria, Hendrsonula, Scopulariopsis); dematiacea (Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella); grzybów dimorficznych (Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix). Bakterie z wyjątkiem Actinomyces spp. nie są wrażliwe na amorolfinę. Amorolfina przenika z lakieru przez płytkę paznokciową do paznokcia i niszczy grzyby znajdujące się w łożysku paznokcia. Wchłanianie substancji czynnej do krążenia jest bardzo małe, nawet przy długotrwałym stosowaniu.

 • Wskazania

  Grzybice paznokci wywołane przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na amorolfinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Podczas kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi należy zakładać nieprzepuszczalne rękawiczki, aby chronić warstwę lakieru na paznokciach. W trakcie stosowania lakieru nie należy nakładać na płytkę paznokcia kosmetyków w postaci lakierów do paznokci oraz stosować sztucznych paznokci. Pilniczków używanych do paznokci zakażonych nie wolno używać do paznokci zdrowych.

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: zaburzenia płytki paznokciowej, zmiany barwy paznokcia, łamliwość paznokci (onychoclasis), nadmierna kruchość paznokci z ich rozwarstwianiem się. Bardzo rzadko: zaczerwienienie skóry. Częstość nieznana: rumień, świąd, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, pęcherzyk na skórze.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Dorośli: lakier stosować na zmienione chorobowo paznokcie rąk lub stóp, raz lub 2 razy na tydz. Przed pierwszym nałożeniem lakieru zakażony paznokieć (szczególnie jego powierzchnię) należy dokładnie opiłować za pomocą załączonego pilniczka. Następnie powierzchnię paznokcia oczyścić i odtłuścić za pomocą dołączonego gazika nasączonego alkoholem izopropylowym. Przed ponownym nałożeniem lakieru, zakażony paznokieć należy przygotować w sposób przedstawiony powyżej i oczyścić z resztek lakieru za pomocą załączonych pilniczków i gazików. Lakier nakładać na całą powierzchnię paznokcia. Po nałożeniu na paznokieć pozostawić lakier do wyschnięcia na 3-5 minut. Leczenie powinno trwać bez przerwy do zregenerowania się płytki paznokciowej i całkowitego wyleczenia zakażonych miejsc. Czas leczenia zależy od nasilenia i umiejscowienia zakażenia oraz od szybkości odrastania płytki paznokcia. Zwykle trwa 6 mies. w przypadku leczenia paznokci rąk i 9-12 mies. w przypadku leczenia paznokci stóp. Dzieci i młodzież. Ze względu na brak wystarczających badań klinicznych dotyczących stosowaniu amorolfiny u dzieci, nie należy stosować lakieru w tej grupie wiekowej.

 • Uwagi

  Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: