Linola

 • Skład

  100 g maści zawiera 0,815 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera alkohol cetostearylowy, rafinowany i utwardzony olej arachidowy i lanolinę. 100 g kremu zawiera 0,5 g nienasyconych kwasów tłuszczowych (C18:2), ponadto lek zawiera sodowy parahydroksybenzoesan etylu i parahydroksybenzoesan metylu.

 • Działanie

  Kwasy tłuszczowe C18:2, należą do grupy kwasów oktadekadienowych (podwójnie nienasyconych kwasów tłuszczowych C18). W przypadku zastosowania miejscowego kwasy tłuszczowe C18:2 działają miejscowo przeciwzapalnie w modelach farmakologicznych (test hamowania trichloroetylenu, wyprysk kontaktowy indukowany laurylosiarczanem sodu) oraz wywierają pozytywny wpływ na naskórek i regenerację naskórka.

 • Wskazania

  Maść: wspomagająco w przypadku łagodnych i umiarkowanie ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry (neurodermitu) w fazie podostrej do przewlekłej. Krem: leczenie objawowe łagodnych postaci ostrego wyprysku kontaktowego.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Maść: ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego i lanoliny mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, m.in. kontaktowe zapalenie skóry (lanolina jest zanieczyszczona butylohydroksytoluenem, który może ponadto powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych). Preparat zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych); nie należy stosować leku jeśli u pacjenta występuje uczulenie na orzeszki ziemne lub soję. W rzadkich przypadkach olej arachidowy może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Wytrzymałość na rozciąganie i skuteczność prezerwatyw zmniejsza się w przypadku jednoczesnego stosowania preparatu w okolicy odbytu i narządów płciowych. Krem: ze względu na zawartość sodowego parahydroksybenzoesanu etylu i parahydroksybenzoesanu metylu mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym reakcje alergiczne opóźnione w czasie (typu późnego).

 • Ciąża i laktacja

  Brak szczególnych ograniczeń dotyczących stosowania w ciąży. W okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu w okolicy piersi, ze względu na ryzyko spożycia preparatu przez niemowlęta podczas karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Maść. Często: miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry), z zaczerwieniem i kłuciem lub świądem skóry. Rzadko: olej arachidowy zawarty w preparacie może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Częstość nieznana: obrzęk skórny. Krem: rzadko występowały reakcje nadwrażliwości, w tym alergiczny wyprysk kontaktowy. Możliwe jest także wystąpienie alergicznych reakcji opóźnionych lub podrażnienia naskórka (np. pieczenie, zaczerwienienie).

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie, na skórę. Preparat należy nakładać równomiernie na suchą skórę kilka razy na dobę w miarę potrzeby. Przeważnie wystarczające jest stosowanie preparatu 2 razy na dobę. Stosować do czasu poprawy stanu skóry i (lub) według zaleceń lekarza (lek jest zwykle dobrze tolerowany w przypadku stosowania w okresie do 4 tygodni).

 • Danych o lekach dostarcza: