Ketotifen Hasco

 • Skład

  5 ml syropu zawiera 1 mg ketotyfenu w postaci ketotyfenu wodorofumaranu. Preparat zawiera sacharozę i sorbitol.

 • Działanie

  Lek przeciwhistaminowy, wiążący receptory histaminowe H1. Hamuje uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej z komórek tucznych, granulocytów zasadochłonnych oraz z tkanki płucnej. Zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości oraz osłabienia napadów astmatycznych. Ketotyfen wchłania się z przewodu pokarmowego w 80-90%. Z białkami osocza wiąże się w około 75%. T0,5 we krwi wynosi 3-5 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem głównie w postaci nieczynnych metabolitów.

 • Wskazania

  Zapobieganie astmie oskrzelowej oraz objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na ketotyfen lub pozostałe składniki preparatu. Jednoczesne stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych.

 • Środki ostrożności

  Na początku leczenia nie należy przerywać przyjmowania innych leków przeciwastmatycznych, szczególnie preparatów steroidowych (kortykosteroidy o działaniu ogólnym) i hormonu adrenokortykotropowego, ze względu na możliwość wystąpienia niewydolności nadnerczy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką w wywiadzie (ryzyko wystąpienia drgawek). Preparat należy odstawiać stopniowo przez okres 2-4 tyg. oraz liczyć się z nawrotem astmy. Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat zawiera również parahydroksybenzoesan propylu i metylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względu na przenikanie ketotyfenu do mleka matki, kobiety przyjmujące ketotyfen nie powinny karmić piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: pobudzenie, drażliwość, bezsenność, nerwowość - obserwowano głównie u dzieci. Niezbyt często: zapalenie pęcherza moczowego; zawroty głowy; suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: zwiększenie masy ciała; uspokojenie polekowe. Bardzo rzadko: drgawki, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

 • Działanie z innymi lekami

  Ketotyfen może nasilać działanie leków hamujących czynność o.u.n., leków przeciwhistaminowych i alkoholu. Jednoczesne stosowanie z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi może spowodować zmniejszenie liczby płytek krwi.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dzieci 7 mż.- 3 lat: 0,25 ml (0,05 mg ketotyfenu)/kg mc. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku; nie stosować więcej niż 2,5 ml 2 razy na dobę. Dzieci powyżej 3 lat i dorośli: 5 ml 2 razy na dobę, rano i wieczorem, podczas posiłku. U pacjentów wrażliwych na działanie sedatywne ketotyfenu, zaleca się powolne zwiększanie dawki przez pierwszy tydz. leczenia, rozpoczynając od 2,5 ml 2 razy na dobę, następnie zwiększając do osiągnięcia pełnej dawki leczniczej. W zapobieganiu astmie oskrzelowej leczenie może trwać kilka tygodni.

 • Uwagi

  Preparat należy odstawić na 3-4 dni przed wykonaniem testów alergicznych. Podczas pierwszych dni stosowania leku reakcje mogą ulec spowolnieniu, w związku z tym, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń do czasu poznania indywidualnej reakcji na lek.

 • Danych o lekach dostarcza: