Kerasal

 • Skład

  1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego o działaniu keratolitycznym. Kwas salicylowy wywiera działanie złuszczające oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze, mocznik powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Wykazuje również działanie złuszczające oraz ułatwia przenikanie w głąb skóry innych leków stosowanych miejscowo. Obie substancje wzmacniają wzajemnie swoje działanie, podłoże maści silnie natłuszcza i zmiękcza skórę, wzmacniając tym samym keratolityczne działanie substancji czynnych. Kwas salicylowy jest wchłaniany do górnych warstw naskórka, a szybkość wchłaniania uzależniona jest między innymi od zastosowanego podłoża, stanu skóry, lokalizacji zmian na skórze, zastosowanego opatrunku okluzyjnego. T0,5 wynosi 2-3 h. U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek okres półtrwania kwasu salicylowego oraz jego metabolitów może być dłuższy. Wchłonięty kwas salicylowy oraz mocznik wydalane są głównie z moczem, a mocznik również z potem.

 • Wskazania

  Choroby przebiegające z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takie jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Leczenie i pielęgnacja skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni. Zwiększenie miękkości i elastyczności zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Maści nie należy stosować w okolicy oczu i błon śluzowych. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny

 • Ciąża i laktacja

  Nie należy stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Miejscowe podrażnienie skóry.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 2 lat. Leczenie zmian skórnych przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem: wcierać w zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Pielęgnacja stóp i dłoni oraz rogowacenie mieszkowe: wcierać w skórę 1 raz na dobę, 2-3 razy w tygodniu. W przypadku stosowania maści na skórę rąk wymagane jest ponowne nałożenie preparatu po każdorazowym umyciu rąk.

 • Danych o lekach dostarcza: