Jodid

 • Skład

  1 tabl. zawiera 130,8 µg lub 261,6 µg jodku potasu, co odpowiada 100 µg lub 200 µg jodu.

 • Działanie

  Preparat jodu stosowany przy niedostatecznej podaży tego pierwiastka. Jod jest niezbędny do endogennej syntezy hormonów tarczycy a tym samym do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Jod nieorganiczny wchłania się prawie w 100% w jelicie cienkim, wydalany z moczem. Jodek magazynowany jest w tarczycy, śliniankach, gruczołach piersiowych i żołądku.

 • Wskazania

  Profilaktyka wola w warunkach niedoboru jodu, zwłaszcza w ciąży i okresie karmienia piersią. Zapobieganie nawrotom wola po zakończeniu terapii hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznym usunięcia wola wywołanego niedoborem jodu. Leczenie wola wywołanego niedoborem jodu u noworodków, dzieci i młodzieży.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Jawna nadczynność tarczycy. Utajona nadczynność tarczycy, przy dawkach jodu przekraczających 150 µg/dobę. Gruczolak autonomiczny tarczycy oraz ogniskowe lub rozsiane wole guzkowe o autonomicznym wydzielaniu.

 • Środki ostrożności

  Ze względu na zawartość laktozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. Ze względu na dużą wrażliwość tarczycy płodu i noworodka, należy unikać podawania w ciąży i okresie karmienia piersią bardzo dużych dawek jodu (rzędu mg). Wyjątkiem jest profilaktyczne blokowanie tarczycy dużymi dawkami jodu po katastrofach nuklearnych.

 • Efekty uboczne

  W przypadku, gdy w tarczycy występują duże ogniska wydzielania autonomicznego nie można wykluczyć możliwości ujawnienia się nadczynności tarczycy przy dawkach dobowych przekraczających 150 µg/dobę.

 • Działanie z innymi lekami

  Niedobór jodu nasila a nadmiar jodu osłabia wrażliwość na leczenie przeciwtarczycowe w nadczynności tarczycy. Należy zatem odstawić preparat jodowy przed i w czasie leczenia nadczynności tarczycy. Nadchloran i tiocyjanian (w stężeniach przekraczających 5 mg/dl krwi) hamują wychwytywanie jodu w tarczycy. Wychwytywanie i wewnętrzny obieg jodu w tarczycy są pobudzane przez TSH. Jednoczesne podawanie dużych dawek jodu z litem może zwiększać ryzyko wola i niedoczynności tarczycy. Stosowanie jodku potasu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas może prowadzić do hiperkaliemii.

 • Dawkowanie

  Zapobieganie powstawania wola z niedoboru jodu: niemowlęta i dzieci 50-100 µg jodu na dobę, młodzież i dorośli 100-200 µg na dobę, kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią 200 µg jodu na dobę. Zapobieganie nawrotom wola po zakończeniu terapii hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznego usunięcia wola wywołanego niedoborem jodu: 100-200 µg. Leczenie wola z niedoboru jodu: noworodki i dzieci 100-200 µg na dobę, młodzież 200 µg na dobę. Preparat należy przyjmować po posiłkach popijając płynem. Zapobiegawcze przyjmowanie jodu trwa przez wiele lat, często przez całe życie. Terapia wola wywołanego niedoborem jodu trwa u noworodków przez 2-4 tyg., u dzieci i młodzieży co najmniej 6-12 mies.

 • Uwagi

  Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć występowanie nadczynności tarczycy, wola guzkowego, rozlanego lub ogniskowego autonomicznego wydzielania hormonów tarczycy oraz raka tarczycy.

 • Danych o lekach dostarcza: