Isotrexin

 • Skład

  1 g żelu zawiera 20 mg erytromycyny i 0,5 mg izotretinoiny.

 • Działanie

  Preparat przeciwtrądzikowy, wykazujący miejscowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Erytromycyna - antybiotyk makrolidowy - działa bakteriostatycznie wobec większości bakterii Gram-dodatnich i niektórych Gram-ujemnych, w tym także wobec Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, bakterii uważanych za jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Izotretinoina jest pochodną witaminy A z grupy retinoidów. Pobudza odnowę naskórka, zmniejsza nadmierne rogowacenie i wytwarzanie łoju. Zastosowana w trądziku rozmiękcza otwarte i zamknięte zaskórniki, ułatwia ich usuwanie oraz hamuje tworzenie się nowych, udrażnia ujścia gruczołów łojowych, a także zmniejsza stan zapalny. Działanie lecznicze preparatu występuje zazwyczaj po 6-8 tyg.

 • Wskazania

  Umiarkowana postać trądziku pospolitego.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe, izotretinoinę lub pozostałe składniki preparatu. Kobiety planujących ciążę. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci. Nie należy stosować w ostrym wyprysku, trądziku różowatym i ostrym stanie zapalnym, zwłaszcza w okolicy ust. Ostrożnie stosować na skórę szczególnie wrażliwą, np. na szyi.

 • Ciąża i laktacja

  Nie należy stosować w ciąży i u kobiet planujących ciążę. Leczenie należy przerwać na jeden cykl przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Może wystąpić pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry w pierwszych tygodniach leczenia; jeśli objawy te utrzymują się dłużej, żel należy stosować rzadziej lub odstawić na kilka dni. Odnotowano nasilenie wrażliwości na promieniowanie UV. Rzadko, przy długotrwałym stosowaniu, może wystąpić zapalenie mieszków włosowych.

 • Działanie z innymi lekami

  Z miejscowymi antybiotykami, kosmetykami i lekami o działaniu złuszczającym (np. nadtlenek benzoilu), wysuszającym, ściągającym lub ścierająco-czyszczącymi nasila się działanie drażniące (zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności łącząc te leki z preparatem). Podobnie ze środkami z dużą zawartością alkoholu.

 • Dawkowanie

  Niewielką ilość żelu nanosi się 1-2 razy dziennie na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie trwa około 6-8 tygodni.

 • Uwagi

  Przed zastosowaniem preparatu należy skórę umyć i osuszyć; po zastosowaniu - dokładnie umyć ręce. Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).

 • Danych o lekach dostarcza: