Isotrex

 • Skład

  1 g żelu zawiera 0,5 mg izotretynoiny.

 • Działanie

  Lek z grupy retynoidów (stereoizomer tretynoiny) w postaci preparatu do stosowania zewnętrznego. Stymuluje mitozę w komórkach naskórka, zmniejsza spójność międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na hiperkeratozę charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Wspomagając złuszczanie naskórka, zapobiega tworzeniu się zmian na skórze. Pośredniczy w wytwarzaniu komórek łojowych naskórka o mniejszej spoistości i w wyniku tego prawdopodobnie pobudza proces usuwania zaskórników oraz zapobiega tworzeniu się nowych zaskórników. Wchłanianie przezskórne izotretynoiny jest nieistotne; w krwi, moczu i kale wykryto tylko 0,03% zastosowanej dawki.

 • Wskazania

  Leczenie miejscowe łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na izotretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża lub planowane zajście w ciążę. Okres karmienia piersią.

 • Środki ostrożności

  Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów, u których występowały w wywiadzie reakcje nietolerancji miejscowej na inne preparaty lub fotoalergia. Zachować ostrożność u pacjentów z przebytym rakiem skóry lub rakiem skóry w wywiadzie rodzinnym. Unikać kontaktu żelu z oczami, ustami, błonami śluzowymi, podrażnioną skórą i miejscami na skórze, na których występują skaleczenia, zadrapania, oparzenia słoneczne lub wyprysk. Uważać, aby żel nie gromadził się w fałdach skóry (szczególnie na szyi) ani na skrzydełkach nosa, ponieważ może wywołać podrażnienia wrażliwych miejsc. Miejsca leczone izotretynoiną należy chronić przed działaniem promieni słonecznych i sztucznymi źródłami promieniowania UV (np. solaria). Jeśli nie można uniknąć silnego światła słonecznego, należy stosować produkty z filtrami UV i odzież ochronną. Nie należy stosować leku u pacjentów z oparzeniami słonecznymi. W przypadku silnego podrażnienia, leczenie należy czasowo przerwać i rozpocząć ponownie po ustąpieniu objawów niepożądanych. Jeśli podrażnienie utrzymuje się nadal, leczenie nie powinno być kontynuowane. Nie przeprowadzono badań bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci (u dzieci przed okresem dojrzewania trądzik pospolity występuje bardzo rzadko).

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować u kobiet w ciąży lub planujących zajść w ciążę ani w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Bardzo często: rumień w miejscu zastosowania, złuszczanie skóry, pieczenie, uczucie ciepła i parzenia na skórze (ból), świąd, uczucie kłucia, podrażnienie, tkliwość i przesuszenie skóry w miejscu zastosowania. Rzadko: przebarwienie skóry, odbarwienie skóry, reakcje nadwrażliwości na światło.

 • Działanie z innymi lekami

  Zachować ostrożność podczas jednoczesnego miejscowego leczenia innymi lekami. Ze względu na ryzyko działania drażniącego, szczególną ostrożność należy zachować podczas jednoczesnego stosowania preparatów zawierających środki złuszczające (np. nadtlenek benzoilu) lub ścierająco-czyszczące.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: małą ilość żelu rozprowadzić opuszkami palców na zmianach trądzikowych 1-2 razy na dobę. Efekt leczniczy występuje najczęściej po 6-8 tyg.

 • Danych o lekach dostarcza: