Hydrocortisonum Jelfa

 • Skład

  1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

 • Działanie

  Preparat hydrokortyzonu o słabym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco naczynia krwionośne. W niewielkim stopniu przenika do krwi. Metabolizowany jest w wątrobie i wydalany z moczem. Przenika przez barierę łożyskową i jest wydzielany z mlekiem kobiecym.

 • Wskazania

  Miejscowo w niezakażonych, sączących stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Krem wskazany jest w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku kontaktowym alergicznym, reakcjach po ukąszeniach lub użądleniach przez owady.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancję czynną, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka wargowa), grzybicze (np. grzybica stóp) lub bakteryjne zakażenia skóry. Trądzik pospolity, różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Nie stosować na skórę twarzy, okolice narządów moczowo-płciowych i odbytu, po szczepieniach ochronnych, u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

 • Środki ostrożności

  Podczas stosowania produktu istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów - należy unikać podawania produktu leczniczego na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, a także długotrwałego leczenia. W przypadku zakażenia skóry w leczonym miejscu, należy zastosować dodatkowe leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego do czasu wyleczenia zakażenia. Preparat stosować na skórę twarzy, pach i pachwin jedynie w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, nawet po krótkim stosowaniu. Stosować ostrożnie w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Nie stosować preparatu na powieki i wokół oczu oraz unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz alkohol cetylowy, które mogą powodować reakcje alergiczne i miejscowe reakcje skórne. Ostrożnie stosować u dzieci (powyżej 10 lat), na niewielką powierzchnię skóry.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat może być stosowany miejscowo u kobiet w ciąży tylko krótkotrwale, na małą powierzchnię skóry, jeżeli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Preparat stosowany długotrwale może powodować zanikowe zapalenie skóry, plamicę posteroidową, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierną suchość skóry, wtórne zakażenia. W przypadku stosowania preparatu na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskralub zaćma. W wyniku wchłaniania preparatu do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania preparatu, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie są znane interakcje podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów z innymi lekami. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować immunizacji, szczególnie w czasie długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Cienką warstwę preparatu nałożyć na zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym. Nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę kremu (15 g). Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat. U dzieci w wieku powyżej 10 lat stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry.

 • Uwagi

  Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: