Hascovir

 • Skład

  1 g kremu lub żelu zawiera 50 mg acyklowiru. Krem zawiera glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy.

 • Działanie

  Lek przeciwwirusowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa głównie na wirusy opryszczki (herpes simplex typ I i II) oraz wirusa półpaśca (varicella zoster). Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir przekształca się w postać czynną - trifosforan acyklowiru, która - będąc substratem dla polimerazy DNA wirusa - zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA.

 • Wskazania

  Miejscowe leczenie opryszczki wargowej oraz zmian opryszczkowych na twarzy, wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (herpes simplex).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Preparat powinien być stosowany wyłącznie na opryszczkę umiejscowioną na wargach i twarzy. Nie należy stosować na błony śluzowe (np. ust lub oczu) i w leczeniu opryszczki narządów płciowych. Należy unikać kontaktu z oczami. Pacjenci, u których wystąpiła szczególnie ciężka nawrotowa opryszczka wargowa, powinni zwrócić się do lekarza. Osoby zarażone opryszczką należy przestrzegać przed rozprzestrzenianiem wirusa, zwłaszcza w trakcie występowania czynnych zmian skórnych. Nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby z obniżoną odpornością. Krem zawiera glikol propylenowy oraz alkohol cetostearylowy i może powodować podrażnienie skóry oraz miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

 • Ciąża i laktacja

  W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Po podaniu ogólnoustrojowym lek przenika do mleka matki - ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: łagodne wysuszenie lub złuszczenie skóry. Niezbyt często: przemijające uczucie pieczenia lub mrowienia, swędzenie. Rzadko: rumień, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: nagłe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy.

 • Dawkowanie

  Miejscowo, na skórę. Niewielką ilość kremu lub żelu nanosi się na chorobowo zmienioną skórę 5 razy na dobę (co 4 h, z przerwą nocną) przez 4-5 dni, w razie potrzeby stosowanie można przedłużyć do 10 dni. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, jak np. pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie. Leczenie żelem można również rozpocząć w późniejszym okresie choroby, gdy wystąpią grudki lub pęcherzyki. Jeśli zmiany chorobowe nie ustąpią po 10 dniach, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Aby zapobiec nasileniu się lub przeniesieniu zakażenia, należy umyć ręce przed nałożeniem i po nałożeniu preparatu, a także unikać niepotrzebnego pocierania zmian chorobowych lub dotykania ich ręcznikiem.

 • Uwagi

  Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: