Glukoza

 • Skład

  1000 ml roztworu zawiera 440 g monohydratu glukozy do iniekcji (= 400 g glukozy bezwodnej w wodzie do iniekcji).

 • Działanie

  Glukoza stanowi główny substrat przemian energetycznych w organizmie, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek organizmu, szczególnie tych, które są uzależnione od jej bezpośredniego metabolizmu, jak np. tkanka nerwowa. Uczestnicząc w glukoneogenezie wymaga odpowiedniej podaży insuliny, co w pewnych stanach chorobowych ogranicza jej stosowanie. W roztworach powyżej 15% wymaga podawania do dużych naczyń, gdyż w wysokich stężeniach ma działanie drażniące na żyły obwodowe spowodowane wysoką hiperosmicznością roztworu. Może również zwiększać diurezę przez działanie osmotyczne, jeżeli podaż przekracza szybkość utylizacji glukozy (maksymalnie 0,75 g/kg/h). Przy nagłym przerwaniu wlewu hipertonicznej glukozy może dokść do wtórnej hipoglikemii. Zapotrzebowanie dobowe na węglowodany wynosi 1,5-3,0 g/kg m.c. i jest uzależnione od zapotrzebowania energetycznego oragnizmu i innych składników diety. 1000 ml preparatu dostarcza 1600 kcal, osmolarność wynosi 2220 mosmol/l.

 • Wskazania

  Dostarczenie kalorii w ramach częściowego lub całkowitego odżywiania pozajelitowego, hipoglikemia.

 • Przeciwwskazania

  Hiperglikemia, nie odpowiadająca na insulinę w dawkach do 6 jednostek na godzinę. Delirium tremens w przypadku pacjentów w stanie odwodnienia. Ostre stany wstrząsu lub zapaści. Kwasica metaboliczna. Przewodnienie. Obrzęk płuc. Ciężka niewydolność serca.

 • Efekty uboczne

  Przy zmniejszonej tolerancji glukozy może wystąpić hiperglikemia oraz straty nerkowe, przy nieprzestrzeganiu zalecanego dawkowania możliwy jest wzrost stężenia bilirubiny i mleczanu.

 • Dawkowanie

  Dożylnie. Jako składnik żywienia pozajelitowego według zapotrzebowania kalorycznego. Dorośli i młodzież w wieku ponad 15 lat: maksymalna dawka leku wynosi 15 ml na kg masy ciała na dobę, co odpowiada 6 g glukozy na kg masy ciała na dobę.Dzieci urodzone przedwcześnie: maksymalna początkowa dawka glukozy nie powinna przekraczać 12g/kg mc./dobę. W hipoglikemii w odpowiednim rozcieńczeniu.Wyłącznie do infuzji do żył centralnych.

 • Danych o lekach dostarcza: