Forlax

 • Skład

  1 saszetka zawiera 10 g makrogolu 4000. Proszek zawiera sacharynę, sorbitol i dwutlenek siarki.

 • Działanie

  Preparat przeczyszczający o działaniu osmotycznym. Podany doustnie zwiększa objętość płynów jelitowych. Nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego.

 • Wskazania

  Leczenie objawowe zaparć u dorosłych i dzieci od 8 lat.Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien stwierdzić, czy przyczyną zaparcia nie są zaburzenia organiczne. Preparat powinien stanowić jedynie tymczasowe leczenie pomocnicze dodatkowo do leczenia zaparcia odpowiednim trybem życia i dietą. U dzieci leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 miesiące. Jeżeli pomimo zastosowania diety objawy utrzymują się, należy wykryć przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na glikol polietylenowy lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka choroba zapalna jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), toksyczne rozszerzenie okrężnicy, związane z objawowym zwężeniem jelit. Perforacja lub zwiększone ryzyko perforacji przewodu pokarmowego. Niedrożność jelit lub podejrzenie niedrożności mechanicznej jelit. Bóle brzucha o nieznanej etiologii.

 • Środki ostrożności

  Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować preparatu. Ze względu na zawartość dwutlenku siarki może wystąpić ciężka reakcja nadwrażliwości oraz skurcz oskrzeli. W przypadku biegunki, u pacjentów ze skłonnością do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej (np. pacjenci w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek lub stosujący diuretyki) należy kontrolować stężenie elektrolitów.

 • Ciąża i laktacja

  Nie należy się spodziewać wpływu na ciążę oraz na organizm noworodków i dzieci karmionych piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na makrogol 4000 jest minimalna. Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Często: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności. Niezbyt często: wymioty, nagła potrzeba oddania stolca, nietrzymanie stolca. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka, obrzęk twarzy, obrzęk Quinckego, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny). Częstość nieznana: hiponatremia, hipokaliemia, odwodnienie (szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku).

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli i dzieci od 8 lat: 1-2 saszetki na dobę, najlepiej w dawce jednorazowej rano. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody tuż przed przyjęciem leku. Efekt działania występuje w ciągu 24-48 h po podaniu preparatu.

 • Uwagi

  Preparat nie zawiera istotnej ilości cukru i polioli, może być stosowany u pacjentów z cukrzycą lub na diecie bezgalaktozowej.

 • Danych o lekach dostarcza: