Flucinar

 • Skład

  1 g maści lub żelu zawiera 0,25 mg fluocynolonu acetonidu.

 • Działanie

  Syntetyczny glikokortykosteroid o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Wykazuje właściwości lipofilne i łatwo przenika przez skórę do organizmu. Już po zastosowaniu 2 g żelu lub maści może zmniejszyć się wydzielanie przez przysadkę hormonu adrenokortykotropowego na skutek hamowania osi nadnerczowo-przysadkowej. Kumuluje się w warstwie rogowej skóry. Metabolizowany jest głównie w wątrobie, a wydalany z moczem i w mniejszej ilości z żółcią.

 • Wskazania

  Miejscowe leczenie ostrych i ciężkich, niezakażonych suchych stanów zapalnych skóry, reagujących na leczenie glikokortykosteroidami i przebiegających z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, liszaj pokrzywkowy, wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca owłosionej skóry (żel), łuszczyca zadawniona, liszaj płaski.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na fluocynolon acetonidu lub inne glikokortykosteroidy lub inne składniki preparatu. Bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zakażenia skóry. Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry wokół ust. Świąd odbytu i narządów płciowych. Pieluszkowe zapalenie skóry. Nie stosować po szczepieniach ochronnych i u dzieci poniżej 2 lat.

 • Środki ostrożności

  Należy przerwać stosowanie preparatu, gdy wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna. Należy unikać stosowania na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkami okluzyjnymi, długotrwałego leczenia produktem. U dzieci powyżej 2 lat stosować bardzo ostrożnie, tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga. Długotrwałe leczenie może zaburzać wzrost i rozwój dzieci. U dzieci nie stosować na skórę twarzy. Jeśli wystąpi zakażenie w miejscu stosowania preparatu, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze, a jeśli objawy nie ustąpią przerwać stosowanie preparatu aż do wyleczenia zakażenia. Stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z łuszczycą, ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Preparat stosować na skórę twarzy, pach i pachwin jedynie w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, nawet po krótkim stosowaniu. Stosować ostrożnie w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Unikać kontaktu preparatu z oczami, błonami śluzowymi lub ranami. Nie stosować wokół oczu. Preparat zawiera glikol propylenowy i lanolinę, które mogą powodować podrażnienie skóry i miejscowe reakcje skórne.

 • Ciąża i laktacja

  Preparatu nie stosować bezwzględnie w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze oraz podczas karmienia piersią stosować jedynie w przypadku gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

 • Efekty uboczne

  Mogą wystąpić: zmiany trądzikopodobne, plamica posteroidowa, zahamowanie wzrostu naskórka, pieczenie, świąd, podrażnienie, wysypka, zaniki tkanki podskórnej, suchość skóry, nadmierne owłosienie lub łysienie, odbarwienie lub przebarwienie skóry, zanik i rozstępy skóry, teleangiektazje, stan zapalny skóry dookoła ust, zapalenie mieszków włosowych skóry, wtórne zakażenia, pokrzywka, wysypka plamisto-grudkowa, kontaktowe zapalenie skóry, zaostrzenie istniejących zmian chorobowych. W razie stosowania miejscowego na skórę powiek, może wystąpić jaskra lub zaćma. Mogą wystąpić również objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwój u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie są znane interakcje podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów z innymi lekami. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować immunizacji, szczególnie w czasie długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Preparat może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących.

 • Dawkowanie

  Miejscowo. Cienką warstwę maści nałożyć na zmienione chorobowo miejsce na skórze nie częściej niż 1-2 razy na dobę. Żel początkowo 2-3 razy na dobę, po ustąpieniu stanu ostrego 1-2 razy na dobę. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 1 tydz. Nie stosować opatrunku okluzyjnego (z wyjątkiem łuszczycy). U dzieci w wieku powyżej 2 lat stosować jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności 1 raz na dobę, na niewielką powierzchnię skóry (nie stosować na skórę twarzy).

 • Uwagi

  Należy okresowo kontrolować czynność kory nadnerczy i oznaczać kortyzol we krwi i w moczu.

 • Danych o lekach dostarcza: