Fenistil

 • Skład

  1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

 • Działanie

  Lek przeciwhistaminowy do stosowania na skórę. Maleinian dimetyndenu jest antagonistą receptorów histaminowych H1 o charakterystycznym silnym powinowactwie. W istotny sposób zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Lek zmniejsza obrzęki, działa silnie przeciwświądowo (z wyłączeniem świądu cholestatycznego), łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające. Podłoże żelu ułatwia przenikanie substancji czynnej w głąb skóry. Chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę. Lek szybko penetruje w głąb skóry, po kilku minutach rozpoczyna się jego działanie przeciwhistaminowe. Maksimum działania zostaje osiągnięte po 1-4 h. Po zastosowaniu żelu na skórę u zdrowych ochotników zaobserwowano, że w krwiobiegu pojawia się 10% zastosowanej zewnętrznie dawki maleinianu dimetyndenu.

 • Wskazania

  Świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym, powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

 • Środki ostrożności

  W przypadku stosowania żelu na rozległą powierzchnię skóry, należy unikać ekspozycji miejsc nim pokrytych na działanie promieni słonecznych. Unikać stosowania u małych dzieci na duże obszary skóry, szczególnie w przypadkach zranień, stanów zapalnych skóry. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz reakcje skórne.

 • Ciąża i laktacja

  W okresie ciąży i karmienia piersią preparatu nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, w szczególności w przypadku zranień lub stanów zapalnych skóry. W okresie karmienia piersią preparatu nie należy stosować na brodawki sutków.

 • Efekty uboczne

  Najczęściej obserwowane działania niepożądane to łagodne i przemijające reakcje skórne w miejscu aplikacji. Niezbyt często: suchość skóry, uczucie pieczenia skóry. Częstość nieznana: alergiczne zapalenie skóry.

 • Działanie z innymi lekami

  Ze względu na niewielką ilość maleinianu dimetyndenu, jaka wchłania się do krążenia ogólnego po zastosowaniu miejscowym, wystąpienie interakcji jest mało prawdopodobne.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Nanosić cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry 2-4 razy na dobę. W przypadkach szczególnie nasilonego świądu lub znacznego uszkodzenia skóry leczenie miejscowe preparatem powinno być uzupełnione stosowaniem tego leku w postaci doustnej - kapsułek lub kropli.

 • Danych o lekach dostarcza: