Enterol

 • Skład

  1 kaps. lub 1 saszetka zawiera 250 mg liofilizowanych drożdży szczepu Sacharomyces boulardii. Preparat (kaps. i saszetki) zawiera laktozę; ponadto szaszetki zawierają fruktozę.

 • Działanie

  Drobnoustroje przeciwbiegunkowe. Saccharomyces boulardii wywierają działanie ochronne na naturalną florę jelitową. Lek działa zapobiegająco i leczniczo na objawy biegunki przez: hamowanie chorobotwórczego działania niektórych drobnoustrojów i (lub) wydzielanych przez nie toksyn, szczególnie Clostridium difficile będącego główną przyczyną biegunek po antybiotykoterapii) oraz Vibrio cholerae - typowej bakterii wywołującej biegunkę sekrecyjną) oraz działanie troficzne i immunostymulujące na przewód pokarmowy (zwiększenie aktywności disacharydów jelitowych i zwiększenie stężenia immunoglobulin sekrecyjnych typu A w soku jelitowym). Kolonizacja jelit przez Saccharomyces boulardii nie jest trwała. Szybko osiągnięta wysoka zawartość w jelitach utrzymuje się na stałym poziomie przez okres stosowania. 2-5 dni po przerwaniu stosowania nie stwierdza się już żywych komórek Saccharomyces boulardii w kale pacjentów.

 • Wskazania

  Ostre biegunki bakteryjne, przebiegające bez krwi w kale i bez znaczącego odczynu ogólnego - jako dodatek do nawodnienia u dorosłych i dzieci. Zapobieganie biegunkom związanym ze stosowaniem antybiotyków. Dodatek do antybiotykoterapii w nawracających zakażeniach Clostridium difficile. Zapobieganie biegunkom związanym z żywieniem dojelitowym.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Pacjenci z założonym cewnikiem do żyły centralnej.

 • Środki ostrożności

  Stosowanie preparatu jest dodatkiem do niezbędnego nawodnienia pacjenta. Objętość podawanych płynów oraz droga ich podania (doustna lub dożylna) powinna być dostosowana do nasilenia biegunki, wieku i stanu ogólnego pacjenta. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera fruktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Ze względu na brak badań nie zaleca się stosowania w ciąży i w czasie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Bardzo rzadko: fungemia Saccharomyces boulardii z dodatnimi posiewami z krwi pacjenta u pacjentów hospitalizowanych, z założonym cewnikiem do żyły centralnej, z zaburzeniami odporności i ciężkimi schorzeniami przewodu pokarmowego lub leczonych dużymi dawkami preparatu (we wszystkich przypadkach fungemia ustąpiła po zastosowaniu leczenia przeciwgrzybiczego lub usunięciu cewnika z żyły centralnej). Ponadto obserwowano bóle w nadbrzuszu i wzdęcia, które zwykle nie wymagały przerwania stosowania leku.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie należy podawać preparatu jednocześnie z lekami przeciwgrzybicznymi, ponieważ zawarty w preparacie Saccharomyces boulardii jest gatunkiem drożdżaków.

 • Dawkowanie

  Doustnie: 1-2 kaps. lub saszetki dziennie. Kapsułki należy połknąć, popijając wodą. Kapsułkę można także otworzyć, a jej zawartość wsypać do napoju lub pokarmu (zalecane u dzieci do 6 lat). Zawartość saszetki należy zmieszać z niewielką ilością płynu lub pokarmem. U dzieci i pacjentów żywionych dojelitowo zaleca się stosowanie preparatu w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Należy unikać stosowania preparatu bezpośrednio po posiłkach. W żywieniu dojelitowym lek w postaci proszku należy dodać do mieszanki żywieniowej w czasie jej przygotowywania.

 • Uwagi

  Ze względu na zawartość żywych komórek preparatu nie należy mieszać ze zbyt gorącymi (> 50st.C) lub zimnymi płynami i posiłkami, ani z alkoholem.

 • Danych o lekach dostarcza: