Divascan

 • Skład

  1 tabl. zawiera 2,5 mg iprazochromu. Preparat zawiera laktozę.

 • Działanie

  Lek przeciwmigrenowy. Iprazochrom zapobiega miejscowym zaburzeniom metabolicznym w procesie patomechanizmu migreny. Powoduje zablokowanie amin biogennych, a tym samym hamuje pobudzanie chemoreceptorów, wzrost przepuszczalności naczyń i rozwój obrzęku okołoogniskowego. Iprazochrom wykazuje działanie antagonistyczne wobec serotoniny i zmniejsza przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych w układzie kapilarnym. Po podaniu doustnym na czczo, iprazochrom jest szybko wchłaniany. Cmax występuje po 1 h od podania. T0,5 wynosi 2,2 ± 0,5 h. Około 20% podanej dawki jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej.

 • Wskazania

  Leczenie profilaktyczne migreny (z aurą bądź bez aury). Leczenie retinopatii cukrzycowej we wczesnym stadium.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na iprazochrom, inne pochodne adrenochromu lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża i laktacja. Dzieci poniżej 18 rż.

 • Środki ostrożności

  Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

 • Ciąża i laktacja

  Nie ma dowodów na działanie embriotoksyczne, jednak z powodu braku wystarczającego doświadczenia, nie zaleca się stosowania iprazochromu u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: wysypka alergiczna polekowa (ustępująca po kilku dniach od odstawienia leku). Bardzo rzadko: utrata apetytu (na początku leczenia). Podczas leczenia może pojawić się czerwonawo-brązowe zabarwienie moczu, oznacza to, że substancja czynna jest wydalana z moczem.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli. Migrena: 1-2 tabl. (maksymalnie 3 tabl.) 3 razy na dobę. Preparat łagodzi objawy, ale nie likwiduje ich całkowicie, jednoczesne podawanie innych leków przerywających napad jest w razie potrzeby zalecane. Retinopatia cukrzycowa: 2 tabl. 3 razy na dobę. Jeśli leczenie przebiega pomyślnie, po kilku miesiącach można zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 3 razy na dobę. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.Preparat jest przeznaczony do długotrwałego leczenia, jego skuteczność zwiększa się wraz z czasem trwania leczenia. Zmniejszenie częstości napadów powinno wystąpić po 4 tyg. leczenia, a pełna skuteczność po 3 miesiącach.

 • Danych o lekach dostarcza: