Dicloreum

 • Skład

  1 czopek zawiera 100 mg diklofenaku.

 • Działanie

  Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 2 h. Przenika do płynu maziowego, gdzie stężenie utrzymuje się 4-6 h dłużej niż we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 wynosi 1-2 h.

 • Wskazania

  Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach korzeniowych, zapaleniach nerwów i nerwobólach, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu wielostawowym, stanach pourazowych (zapalenie, obrzęk); w stomatologii, otolaryngologii, w bólach pooperacyjnych.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na diklofenak, czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ciężkie upośledzenie czynności wątroby lub nerek, zaburzenia hematopoezy, skaza krwotoczna, zaburzenia elektrolitowe, obrzęki, niewydolność krążenia, astma, nadwrażliwość: na kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenylbutazon. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci poniżej 6 rż. Ostrożnie stosować u chorych z chorobą wrzodową w wywiadzie.

 • Efekty uboczne

  Lek może powodować: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, odbijanie, nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, uaktywnienie choroby wrzodowej z możliwością krwawień i perforacji wrzodów; zawroty i bóle głowy, osłabienie, depresję, drażliwość, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki, skórne reakcje uczuleniowe (wysypka), wypadanie włosów. Przy długotrwałym stosowaniu - zwiększenie aktywności aminotransferaz, świadczące o upośledzeniu czynności wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia hematopoezy, parestezje, pogorszenie zborności ruchów zamiarowych.

 • Działanie z innymi lekami

  Z preparatami moczopędnymi wykazuje działanie antagonistyczne, może powodować zwiększenie stężenia potasu we krwi. Zwiększa stężenie digoksyny i litu we krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może nasilać działanie przeciwkrzepliwe leków z grupy kumaryny. Nasila toksyczność metotreksatu. Stosowanie z doustnymi lekami hipoglikemizującymi może zmniejszać lub zwiększać ich działanie w wyniku konkurencyjnego wiązania się z białkami osocza i wzajemnego wpływu na metabolizm w wątrobie. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku.

 • Dawkowanie

  Dorośli: 1-2 razy dziennie 1 czopek (100 mg). Można stosować leczenie kombinowane: rano w postaci doustnej + wieczorem czopek w dawce sumarycznej do 100 mg/dobę.

 • Uwagi

  W czasie leczenia zaleca się okresową kontrolę morfologii krwi oraz czynność wątroby i nerek.

 • Danych o lekach dostarcza: