Dicloratio gel

 • Skład

  1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

 • Działanie

  Niesteroidowy lek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. W zapaleniach pochodzenia urazowego lub reumatycznego lek łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i skraca czas powrotu do stanu normalnego funkcjonowania. Działa również kojąco i chłodząco. Wchłania się powoli i niecałkowicie. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 6-9 h. Po wchłonięciu w 99% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi około 9 h. Stosowanie diklofenaku w żelu prowadzi do wystąpienia większego stężenia diklofenaku w mazi stawowej niż można by tego oczekiwać w czysto układowej dystrybucji zaabsorbowanej substancji czynnej.

 • Wskazania

  Leczenie miejscowe w pourazowych stanach zapalnych ścięgien więzadeł, mięśni, stawów (powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); w ograniczonych stanach zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, pochewek ścięgien, kaletek maziowych) oraz w ograniczonych i łagodnych postaciach zapalenia stawów.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na diklofenak, pozostałe składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ.

 • Środki ostrożności

  Ostrożnie stosować u chorych z czynną chorobą wrzodową żołądka i(lub) dwunastnicy, ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, szczególnie w razie konieczności długotrwałego stosowania. Bez konsultacji z lekarzem, nie stosować dłużej niż 14 dni w nadwyrężeniach i reumatyzmie tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Nie zalecany dla dzieci poniżej 12 rż.

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią, w przypadku bezwzględnej konieczności nie należy stosować preparatu na piersi i duże powierzchnie skóry, lub długotrwale.

 • Efekty uboczne

  Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło.

 • Dawkowanie

  Zewnętrznie. Stosować 2-4 g żelu 3-4 razy na dobę. Nałożyć cienką warstwę żelu na bolące miejsca, pozostawić do wchłonięcia; nie wcierać.

 • Uwagi

  Stosować wyłącznie na nieuszkodzoną powierzchnie skóry. Należy unikać kontaktu żelu z błonami śluzowymi i oczami. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.

 • Danych o lekach dostarcza: