Dexamytrex

 • Skład

  1 ml kropli do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg soli sodowej fosforanu deksametazonu. 1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego zawierający gentamycynę - antybiotyk aminoglikozydowy oraz deksametazon - syntetyczny glikokortykosteroid. Spectrum działania gentamycyny obejmuje gronkowce, praktycznie wszystkie Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Bruccelaceae (takie jak: Pasteurella, Bordetella, Brucella, Haemophilus, Neisseria, Listeria monocytogenes, Yersinia enterocolitica, i inne bakterie (np. Bacillus anthracis). Deksametazon ma silne działanie przeciwzapalne. Po podaniu miejscowym gentamycyna osiąga stężenie bakteriobójcze w filmie łzowym, spojówce, rogówce zależnie od częstotliwości podawania. Przy częstym podawaniu stężenie terapeutyczne osiągane jest też w cieczy wodnistej. Deksametazon podany w przypadku stanu zapalnego oka, ale nienaruszonego nabłonka osiąga maksymalne stężenie w rogówce po 5 min, a w cieczy wodnistej po 60 min. Przy uszkodzonym nabłonku rogówki - maksymalne stężenie w rogówce występuje po 3 min, w cieczy wodnistej - po 30 min.

 • Wskazania

  Zakażenia przedniego odcinka oka wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na gentamycynę, takie jak: bakteryjne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki – bez uszkodzenia nabłonka i uszkodzenia brzegów powiek z silnymi objawami zapalenia, wtórnie zakażone zapalenia alergiczne spojówek i brzegów powiek.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na gentamycynę, deksametazon lub pozostałe składniki preparatu. Ostre, ropne choroby przedniego odcinka oka, powierzchowne opryszczkowe zapalenie rogówki, rany i wrzody rogówki, gruźlica gałki ocznej, zakażenia grzybicze oka, jaskra z wąskim i otwartym kątem przesączania.

 • Ciąża i laktacja

  Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży. Jeśli jest to absolutnie konieczne, lek stosować krótko i w najmniejszej możliwej dawce. W okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważ nad potencjalnym ryzykiem dla dziecka. Jeżeli konieczne jest leczenie dużymi dawkami, należy przerwać karmienie piersią.

 • Efekty uboczne

  Jeśli preparat jest stosowany po urazie rogówki, może zaburzyć proces gojenia się rany. Rzadko: przejściowe, łagodne zaburzenia widzenia. Pojedyncze przypadki: rozszerzenie źrenicy. Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić jaskra i zaćma.

 • Dawkowanie

  Miejscowo. Krople: 1 kropla do worka spojówkowego zakażonego oka 4-6 razy na dobę. Maść: 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3 razy na dobę i przed snem. Czas leczenia preparatem w obu postaciach nie powinien przekraczać 2 tyg. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 15-minutowej przerwy.

 • Uwagi

  W trakcie leczenia należy monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych w trakcie stosowania preparatu. Bezpośrednio po podaniu mogą wystąpić zaburzenia widzenia - należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze urządzeń mechanicznych w ruchu.

 • Danych o lekach dostarcza: