Davercin

 • Skład

  1 ml płynu lub 1 g żelu zawiera 25 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny. Żel zawiera dimetylosulfotlenek i glikol propylenowy.

 • Działanie

  Antybiotyk makrolidowy. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, hamując biosyntezę białek. Działa na niektóre bakterie Gram-ujemne i wiele bakterii Gram-dodatnich, w tym na Propionibacterium acnes, beztlenową pałeczkę Gram-dodatnią, która jest czynnikiem patogennym w trądziku. Preparat praktycznie nie wchłania się do krwi.

 • Wskazania

  Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A, inne antybiotyki z grupy makrolidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  Lek należy stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Nie stosować do oczu i na błony śluzowe. Jeśli w miejscach aplikacji wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu. Preparatu nie należy stosować na uszkodzoną skórę (skaleczenia, otwarte, sączące rany). Może wystąpić oporność krzyżowa z innymi antybiotykami z grupy makrolidów. Jeśli podczas stosowania roztworu wystąpi nadmierne rozmnażanie opornych na erytromycynę bakterii, należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednią kurację przeciwbakteryjną. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy oraz dimetylosulfotlenek, które mogą powodować podrażnienie skóry.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat w postaci żelu może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparat w postaci roztworu - nie ma przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: podrażnienie oczu podczas stosowania preparatu na skórę twarzy, podczas długotrwałego lub powtórnego leczenia erytromycyną, może dojść do rozwoju niewrażliwych na lek bakterii, w miejscu nałożenia preparatu może wystąpić pieczenie, wysuszenie naskórka, swędzenie, łuszczenie, zaczerwienienie lub przetłuszczenie skóry (roztwór).

 • Działanie z innymi lekami

  Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza złuszczających i ścierających. Jednoczesne miejscowe stosowanie innych preparatów może spowodować nasilenie działania drażniącego. Jeśli jest konieczne zastosowanie skojarzonego miejscowego leczenia, inny preparat na skórę należy zastosować w odstępie kilku godzin.

 • Dawkowanie

  Roztwór: zmienione chorobowo miejsca na skórze smarować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) wacikiem nasączonym roztworem preparatu. Roztwór należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po nałożeniu roztworu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi ok. 4 tyg. Żel: nanosić cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca 2 razy na dobę - rano i wieczorem. Żel należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po każdym nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi 6-8 tyg.

 • Danych o lekach dostarcza: