CromoHEXAL

 • Skład

  1 dawka aerozolu do nosa (0,14 ml) zawiera 2,8 mg kromoglikanu sodu. Preprat zawiera chlorek benzalkoniowy.

 • Działanie

  Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Kromoglikan sodu hamuje degranulację uczulonych mastocytów i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych pojawiających się po ekspozycji na antygen. Działa antagonistycznie w stosunku do wapnia: blokuje kanały wapniowe związane z receptorem IgE i w ten sposób hamuje napływ jonów wapnia do komórki tucznej za pośrednictwem receptora, a w konsekwencji degranulację mastocytów. Ten mechanizm działania jest wspólny dla wszystkich błon śluzowych (np. oskrzeli, oka, nosa, oczu, jelit). Po podaniu donosowym mniej niż 7% dawki wchłania się przez błonę śluzową nosa. Lek nie jest metabolizowany. Wydalany jest w przybliżeniu w równych częściach z żółcią i w moczu.

 • Wskazania

  Sezonowe lub całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na kromoglikan sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

 • Środki ostrożności

  W razie podejrzewania nadwrażliwości należy unikać ponownego kontaktu z lekiem. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy (środek konserwujący), który ma działanie drażniące i może powodować reakcje skórne.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat można stosować w okresie ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie dowiedziono, aby kromoglikan sodu stosowany przez matkę miał jakiekolwiek niepożądane działanie na karmione piersią dziecko. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej. Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej nosa (w pierwszych dniach stosowania). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (świąd, duszność, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy), krwawienie z nosa, kichanie, ból głowy.

 • Dawkowanie

  Dorośli i dzieci: zazwyczaj stosuje się 1 dawkę preparatu do każdego otworu nosowego 4 razy na dobę; dawka zależy od nasilenia dolegliwości i narażenia na alergeny. Po osiągnięciu działania leczniczego odstępy między kolejnymi dawkami można wydłużyć tak, aby utrzymać zniesienie objawów. Lek stosuje się zapobiegawczo i należy go stosować regularnie. Leczenie należy kontynuować nawet po ustąpieniu objawów, przez cały okres ekspozycji pacjenta na alergen (pyłek, kurz domowy, zarodniki grzybów i alergeny pokarmowe). Po uzyskaniu poprawy dawkę można zmniejszyć.

 • Uwagi

  Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: