Combizym

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera pankreatynę wieprzową (lipaza 7 400 j. Ph. Eur., proteaza 420 j. Ph. Eur., amylaza 7 000 j. Ph. Eur.) oraz suchy wyciąg z Aspergillus oryzae (proteaza 10 j. Ph. Eur., celulaza 70 j. Ph. Eur., amylaza 170 j. Ph. Eur.).

 • Działanie

  Preparat zawiera kombinację standaryzowanych enzymów roślinnych i trzustkowych, uzupełniających niedobory endogennych enzymów trawiennych w żołądku i jelicie. Proteazy zawarte w wyciągu z Aspergillus rozkładają białka; amylaza z Aspergillus, wspomagająca działanie amylazy trzustkowej, bierze udział w trawieniu węglowodanów; celulazy z Aspergillus rozkładają w żołądku ściany komórek roślinnych; w jelicie enzymy trzustkowe kontynuują rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów. Badania in vitro wykazały prawie całkowitą biodostępność preparatu. Enzymy zawarte w preparacie nie ulegają absorpcji, natomiast jako białka podlegają procesowi naturalnego trawienia.

 • Wskazania

  Zaburzenia trawienia tłuszczów, białek i węglowodanów, niedobory enzymatyczne żołądka i jelita cienkiego, dolegliwości trawienne spowodowane chorobami trzustki, wątroby i dróg żółciowych, zaburzenia trawienia wynikające z fermentacji i gnicia w przewodzie pokarmowym, po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów, przy dietach specjalnych oraz w zaburzeniach trawienia towarzyszących ograniczonej funkcji żucia, w zaburzeniach trawienia związanych z wiekiem, w czasie rekonwalescencji i po operacjach.

 • Przeciwwskazania

  Udowodniona nadwrażliwość skórna lub oddechowa na wyciąg z Aspergillus lub inne składniki preparatu, ostre zapalenie trzustki, okresy zaostrzeń przewlekłego zapalenia trzustki. Ciąża i okres karmienia piersią (bezpieczeństwo stosowania leku nie zostało ustalone).

 • Efekty uboczne

  W pojedynczych przypadkach, ze względu na obecność pankreatyny, zaobserwowano reakcje alergiczne typu wczesnego (wysypka, kichanie, łzawienie, skurcz oskrzeli) oraz reakcje alergiczne ze strony układu pokarmowego. W związku z zawartością wyciągu z Aspergillus, u osób z nadwrażliwością na enzymy pleśni mogą w rzadkich przypadkach wystąpić reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego i skóry. Przy stosowaniu dużych dawek leku może wystąpić hiperurykozuria i hiperurykemia. Po podaniu dużych dawek pankreatyny chorym na mukowiscydozę, w pojedynczych przypadkach obserwowano zwężenie krętnicy z kątnicą i jelita grubego, zapalenie jelita grubego, podrażnienie okołoodbytowe.

 • Działanie z innymi lekami

  Enzymy zawarte w leku są unieczynniane przez: kwasy mineralne, węglany oraz nadmiar zasad potasowców.

 • Dawkowanie

  Doustnie dorośli i dzieci 1-2 tabl. 3 razy dziennie w trakcie lub po posiłku. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć. Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania, popijając dużą ilością płynu.

 • Uwagi

  U chorych na mukowiscydozę dawka nie powinna przekroczyć dawki enzymatycznej potrzebnej do właściwej absorpcji tłuszczu z uwzględnieniem ilości i składu pożywienia.

 • Danych o lekach dostarcza: