Cholinex

 • Skład

  1 pastylka lub 1 pastylka bez cukru zawiera 150 mg salicylanu choliny.

 • Działanie

  Pochodna kwasu salicylowego wykazująca działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Dodatek choliny powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co uzupełnia efekt przeciwzapalny preparatu. Salicylan choliny działa też słabo bakteriobójczo.

 • Wskazania

  Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym. Wspomagająco w antybiotykoterapii zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje. Ponadto pastylki bez cukru są wskazane w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na salicylany i inne leki z grupy NLPZ oraz pozostałe składniki preparatu. Nie podawać u osób z żylakami przełyku (ryzyko krwotoku). Ze względu na zawartość aspartamu pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią.

 • Środki ostrożności

  Ostrożnie stosować u osób ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmą oskrzelową. Pastylek z cukrem nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, a także zachować ostrożność przy ich podawaniu u osób z cukrzycą oraz ze skłonnością do próchnicy. Pastylki bez cukru nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią ze względu na zawartość aspartamu.

 • Ciąża i laktacja

  Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży (brak badań potwierdzających bezpieczeństwo). Salicylany przechodzą do mleka matki. O stosowaniu preparatu w okresie karmienia piersią decyduje lekarz.

 • Efekty uboczne

  Rzadko: reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry i wysypki, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu), uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (ból brzucha, wymioty, krwawienia). Bardzo rzadko u dzieci poniżej 12 rż. istnieje możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

 • Działanie z innymi lekami

  Po podaniu salicylanu choliny w postaci pastylek prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych interakcji jest mało prawdopodobne. Salicylany osłabiają działanie stosowanych równocześnie innych leków z grupy NLPZ. Nasilają działanie leków uspokajających i nasennych. Potęgują działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych. Steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne, hamujące agregację płytek podawane jednocześnie z salicylanami mogą nasilać ryzyko krwawień.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: ssać po 1 pastylce 4-6 razy dziennie. Jeśli ból gardła nie ustepuje w ciągu 1-2 dni należy skonsultować się z lekarzem. U dzieci poniżej 12 rż. wskazania do podania salicylanów powinny być ustalone przez lekarza ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

 • Uwagi

  Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej ani zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

 • Danych o lekach dostarcza: