Cepastil

 • Skład

  100 g syropu zawiera 10 g wyciągu płynnego cebulowego, 2 g wyciągu czosnkowego. 1 ml preparatu wykazuje aktywność bakteriostatyczną nie mniejszą niż 20 I.U. Preparat zawiera sacharozę i etanol 5-7%.

 • Działanie

  Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Syrop działa osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Wykazuje także bardzo słabe działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich (na poziomie 20 I.U./ml).

 • Wskazania

  Preparat stosowany tradycyjnie jako środek pomocniczy w podrażnieniach gardła, suchym i męczącym kaszlu oraz pomocniczo w zakażeniach górnych dróg oddechowych tj. zapalenie jamy ustnej, gardła oraz w przeziębieniu.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu.

 • Środki ostrożności

  Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Ze względu na zawartość sacharozy (5 ml syropu zawiera 3,6 g sacharozy, 10 ml syropu zawiera 7,3 g sacharozy), pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Należy uwzględnić zawartość sacharozy u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera ok. 5-7 % (v/v) etanolu, tzn.do 0,35 ml na dawkę 5 ml, co jest równoważne 7 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę; do 0,7 ml na dawkę 10 ml, co jest równoważne 14 ml piwa lub 5,8 ml wina na dawkę; szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.

 • Ciąża i laktacja

  Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dzieci 6-13 lat: 5 ml 3-4 razy na dobę. Młodzież od 13 lat i dorośli: 10 ml 3-4 razy na dobę. Syrop należy dawkować za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, zaleca się wdrożenie innego leczenia.

 • Uwagi

  Nie zaleca się stosowania przez osoby prowadzące pojazdy i obsługujące maszyny. Etanol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez urządzenia do wykrywania alkoholu w powietrzu wydychanym.

 • Danych o lekach dostarcza: