Caltrate Plus

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera 600 mg wapnia (w postaci węglanu) i 200 j.m. witaminy D3, 40 mg magnezu (w postaci tlenku), 7,5 mg cynku (w postaci tlenku), 1,8 mg manganu (w postaci siarczanu), 1 mg miedzi (w postaci tlenku), 250 µg boru (w postaci boranu sodu).

 • Działanie

  Preparat zawierający witaminę D oraz makro- i mikroelementy, niezbędne do prawidłowej budowy i funkcjonowania tkanki kostnej. Wapń i magnez są ważnymi składnikami budulcowymi kości, ponadto magnez wpływa na działanie hormonów przytarczyc, a wapń - na uwalnianie neuroprzekaźników, pobudliwość neuronów, kurczliwość mięśni i proces krzepnięcia krwi. Witamina D jest regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowo-magnezowej oraz wpływa na prawidłową mineralizację tkanki kostnej. Miedź bierze udział w biosyntezie białek tkanki łącznej podtrzymującej szkielet oraz związków wpływających na funkcjonowanie tkanki nerwowej. Cynk jest niezbędny do podziału komórek i procesu wzrostu, mangan - do prawidłowego funkcjonowania chrząstki, a bor wspomaga homeostazę wapnia, zwłaszcza w okresie menopauzy.

 • Wskazania

  Uzupełnianie niedoboru wapnia, witaminy D i innych składników mineralnych w profilaktyce demineralizacji tkanki kostnej w okresie około- i pomenopauzalnym. Leczenie osteoporozy w okresie menopauzy oraz osteoporozy innego pochodzenia (starczej, po długotrwałej kortykoterapii lub unieruchomieniu).

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na witaminę D lub inne składniki preparatu. Hiperkalcemia w przebiegu nadczynności przytarczyc, niedoczynność tarczycy, sarkoidozy, hiperwitaminoza D. Hiperkalciuria i kamica nerkowa, niewydolność nerek z hiperfosfatemią.

 • Działanie z innymi lekami

  Ze względu na wpływ preparatu na biodostępność innych leków nie należy go stosować jednocześnie z innymi lekami, tj. z tetracykliną, kortykosteroidami, glikozydami naparstnicy, lekami zobojętniającymi HCl soku żołądkowego zawierającymi magnez (należy je podawać po 2 h od podania preparatu). Nie stosować łącznie z antagonistami wapnia lub fenytoiną.

 • Dawkowanie

  Doustnie: dorośli 1-2 tabl. dziennie.

 • Danych o lekach dostarcza: