Betnovate N

 • Skład

  1 g maści lub kremu zawiera 1,22 mg zmikronizowanego walerianianu betametazonu i 5 mg siarczanu neomycyny.

 • Działanie

  Preparat złożony do stosowania miejscowego. Walerianian betametazonu jest kortykosteroidem o silnym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie. Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy - działa bakteriobójczo wobec większości bakterii, wywołujących zakażenia skóry. Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą się wchłaniać przez zdrową, nieuszkodzoną skórę. Stan zapalny i (lub) inne procesy chorobowe skóry zwiększają ich przenikanie przez skórę. Opatrunki okluzyjne istotnie zwiększają przezskórne wchłanianie miejscowo stosowanych kortykosteroidów. Po wchłonięciu do organizmu przez skórę, miejscowo stosowane kortykosteroidy są metabolizowane podobnie jak kortykosteroidy stosowane ogólnoustrojowo.

 • Wskazania

  Choroby skóry, reagujące na leczenie kortykosteroidami, z towarzyszącym wtórnym zakażeniem bakteryjnym: wyprysk (w tym atopowy, dziecięcy i pieniążkowaty), świerzbiączka guzkowa, łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, liszaj prosty, łojotokowe zapalenie skóry, alergie typu kontaktowego, wyprzenia okolicy odbytu i narządów płciowych, duże odczyny po ukąszeniach owadów.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na betametazonu walerianian lub pozostałe składniki preparatu. Trądzik różowaty. Trądzik pospolity. Zapalenie skóry w okolicy ust. Świąd okolicy odbytu i narządów płciowych. Zakażenie skóry wywołane przez wirusy (np. opryszczki zwykłej, ospy wietrznej), bakterie lub grzyby. Zapalenie ucha zewnętrznego przebiegające z perforacją błony bębenkowej. Nie stosować długotrwale, w dużych dawkach lub na duże powierzchnie skóry. Dzieci poniżej 2 lat.

 • Środki ostrożności

  Należy unikać długotrwałego stosowania produktu leczniczego, zwłaszcza u dzieci, ze względu na możliwość zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów zespołu Cushinga, nawet bez stosowania opatrunku okluzyjnego. Stosowanie kortykosteroidów na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry - należy wziąć to pod uwagę, szczególnie w leczeniu łuszczycy, tocznia i nasilonego wyprysku. Unikać stosowania na powieki, gdyż dostanie się produktu leczniczego do worka spojówkowego może doprowadzić do wystąpienia jaskry. Rozprzestrzenianie się zakażenia jest wskazaniem do przerwania stosowania miejscowego kortykosteroidów. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niekorzystne z następujących powodów: ryzyko wystąpienia tolerancji na preparat, ryzyko zaostrzenia zmian w wyniku tzw. "efektu z odbicia" po zaprzestaniu stosowania preparatu, ryzyko rozwoju uogólnionej łuszczycy krostkowej, ryzyko miejscowych lub ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów wynikających z nadmiernego wchłaniania preparatu przez uszkodzoną skórę. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek osoczowy klirens neomycyny jest zmniejszony. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, krem może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry), ze względu na zawartość chlorokrezolu może powodować reakcje nadwrażliwości.

 • Ciąża i laktacja

  Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w ciąży i okresie karmienia piersią. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów u ciężarnych zwierząt powodowało wady rozwojowe płodu. Neomycyna może przenikać do krwi płodu.

 • Efekty uboczne

  Długotrwałe leczenie, ze względu na zawartość kortykosteroidu o silnym działaniu, może doprowadzić do miejscowych zmian zanikowych skóry, takich jak ścieńczenie, rozstępy i rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych, zwłaszcza wtedy, gdy jest on stosowany w fałdach skórnych lub w opatrunku okluzyjnym. Podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów występowało miejscowe pieczenie skóry, świąd, zmiany zabarwienia skóry, nadmierne owłosienie i alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku stosowania produktu leczniczego długotrwale, na dużych powierzchniach lub w dużych dawkach, może dojść do znacznego wchłaniania betametazonu walerianianu i wystąpienia objawów zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespołu Cushinga. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości preparat należy odstawić. Może wystąpić zaostrzenie objawów choroby. Podczas stosowania preparatu w łuszczycy (lub po jego odstawieniu) istnieje ryzyko rozwoju uogólnionej krostkowej postaci łuszczycy. Neomycyna może być przyczyną nieodwracalnej ototoksyczności, może działać nefrotoksycznie.

 • Dawkowanie

  Krem jest przeznaczony do stosowania na wilgotne, sączące się zmiany skórne; maść na suche, liszajowate, łuszczące się zmiany skórne. Niewielką ilość kremu lub maści należy pokrywać chorobowo zmienione miejsca na skórze 2 lub 3 razy na dobę, aż do wystąpienia poprawy. W celu podtrzymania działania leczniczego można następnie stosować preparat raz na dobę lub rzadziej. W stanach opornych na leczenie (np. zmiany łuszczycowe na łokciach i kolanach) skuteczność preparatów może być zwiększona poprzez zastosowanie opatrunku okluzyjnego (np. z folii polietylenowej) tylko na noc. Uzyskana poprawa może być podtrzymywana przez regularne stosowanie leku bez opatrunku okluzyjnego. W przypadku braku poprawy klinicznej nie należy stosować produktu leczniczego dłużej niż przez 7 dni. W przypadku stosowania preparatu na skórę twarzy, należy ograniczyć leczenie do 5 dni i nie stosować opatrunku okluzyjnego. Dzieci od 2 lat: preparat można stosować do 5 dni, nie stosować opatrunku okluzyjnego. Należy zmniejszyć dawkę preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek z powodu ryzyka znaczącego ogólnoustrojowego wchłaniania neomycyny siarczanu.

 • Uwagi

  Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

 • Danych o lekach dostarcza: