Balsamum Mentholi compositum

 • Skład

  Maść zawierająca w 100 g: 2,5 g mentolu, 20 g salicylanu metylu.

 • Działanie

  Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Po wtarciu w skórę wywołuje przekrwienie, powoduje uczucie rozgrzania. Salicylan metylu hamuje syntezę prostaglandyn poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy oraz wpływa na pobudzenie osi przysadkowo-nadnerczowej i hamuje czynności hialuronidazy. Salicylan metylu wykazuje właściwości przeciwświądowe. Po zastosowaniu miejscowo na skórę, przenika w 12-20% do krwioobiegu, a około 10% pozostaje w skórze. Ulega hydrolizie do kwasu salicylowego częściowo w warstwie rogowej naskórka oraz w wątrobie. Główny metabolit salicylanu metylu - kwas salicylowy podlega dalej sprzęganiu z glicyną lub kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6 h, po dawkach powyżej 1 g substancji czynnej wydłuża się. Wydalanie kwasu salicylowego i jego metabolitów zachodzi głównie przez nerki, a z kałem wydalane są produkty przemian metabolicznych zachodzące w wątrobie. Eliminacja zachodzi wolno: do 24 h wydala się około 50% dawki, preparat może kumulować się w tkankach.

 • Wskazania

  Bóle mięśniowe i stawowe, nerwobólach, bóle reumatyczne, zapalenia korzonków nerwowych. Bóle pourazowe, po stłuczeniach, skręceniach stawów.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub inne składniki preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ objawiająca się napadami astmy, pokrzywką, zapaleniem śluzówki nosa. Ciąża, karmienie piersią. Uszkodzona skóra. Dzieci do 12 lat.

 • Środki ostrożności

  Zaleca się ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Preparat należy ostawić przy wystąpieniu działań niepożądanych świadczących o przedawkowaniu (zespół salicylowy). W przypadku zauważenia objawów skurczu oskrzeli lub w razie wystąpienia wstrząsu należy podjąć niezbędne postępowanie. Preparat zawiera lanolinę bezwodną, która może powodować miejscową reakcję alergiczną skóry.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i w okresie karmienia piersią. Salicylan metylu przenika przez barierę krew-łożysko oraz do mleka matki.

 • Efekty uboczne

  Duże dawki preparatu, stosowane przez dłuższy czas mogą wywoływać łagodną formę zatrucia, nazywaną zespołem salicylowym. Objawy zespołu salicylowego to: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, wzmożone pragnienie, zaburzenia słuchu, ból głowy, uczucie zmęczenia lub pobudzenia. Ponadto mogą wystąpić: miejscowy ból, pokrzywka, świąd, nadmierne przekrwienie skóry, ból głowy, przekrwienie spojówek, napad astmy i wstrząs.

 • Działanie z innymi lekami

  Salicylan metylu może nasilać działanie innych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nasileniu ulegają również działania niepożądane równocześnie stosowanych środków przeciwzapalnych. Ponadto salicylany mogą wypierać z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki hipoglikemizujące, co może spowodować zwiększenie ich frakcji wolnej w surowicy i w rezultacie nasilenie działania. W przypadku leków przeciwzakrzepowych interakcja ta może powodować wystąpienie krwawień. W przypadku równoczesnego stosowania leków, które konkurują z salicylanami o mechanizmy transportu w cewkach nerwowych (probenecid) szybkość wydalania salicylanów znacznie się zmniejsza, co może być przyczyną ich kumulacji.

 • Dawkowanie

  Miejscowo. Dorośli: bolące miejsce nacierać niewielką ilością maści, nałożyć ciepły opatrunek. Stosować 1-3 razy na dobę.

 • Danych o lekach dostarcza: