Aromatol

 • Skład

  100 g roztworu zawiera: 1,72 g lewomentolu, 0,57 g olejku cytrynowego, 0,24 g olejku z kory cynamonowca cejlońskiego, 0,24 g olejku z mięty polnej, 0,24 g olejku lawendowego, 0,1 g olejku cytronelowego, 0,1 g olejku goździkowego. Preparat zawiera etanol.

 • Działanie

  Mieszanina olejków eterycznych i lewomentolu. Skuteczność preparatu opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

 • Wskazania

  Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji lub płukania gardła), w bólach głowy, bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyspeptycznych) np. wzdęciach, niestrawności.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Astma oskrzelowa i inne schorzenia układu oddechowego, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Nie stosować wewnętrznie w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, u osób z ciężkimi uszkodzeniami wątroby lub uzależnionych od alkoholu. Nie stosować zewnętrznie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i otwartych ranach, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błonę śluzową oraz w okolicach oczu.

 • Środki ostrożności

  Preparat zawiera alkohol, co należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u dzieci i osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką oraz nie należy stosować u osób z chorobą alkoholową. Unikać kontaktu leku z oczami. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości - trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) i zmian skórnych należy rozważyć stosowanie leku.

 • Ciąża i laktacja

  Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ze względu na brak pełnej oceny bezpieczeństwa i zawartość etanolu.

 • Efekty uboczne

  Składniki olejków eterycznych mogą być alergenami lub wywoływać fotosensybilizację oraz powodować podrażnienia skóry u błon śluzowych, stąd preparat może powodować skórne odczyny uczuleniowe, zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli). Etanol zawarty w preparacie może powodować podrażnienie i suchość skóry.

 • Działanie z innymi lekami

  Alkohol zawarty w preparacie może wpływać na działanie innych równocześnie stosowanych leków.

 • Dawkowanie

  Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. Zewnętrznie: do nacierań: 1-3 razy na dobę nacierać preparatem, aż powierzchnia skóry stanie się sucha; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniu owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem; do płukania gardła: ok. 5 ml preparatu dodać do ok. 250 ml ciepłej wody, płukać gardło i jamę ustną 1-3 razy na dobę. Stosowanie w postaci inhalacji: ok. 5 ml preparatu dodać ok. 250 ml gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary, inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę. Doustnie: w dolegliwościach trawiennych 10-15 kropli zmieszanych z wodą stosować 1-3 razy na dobę.

 • Uwagi

  Stosowanie preparatu może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

 • Danych o lekach dostarcza: