Amol

 • Skład

  1 g preparatu zawiera: 1 mg olejku cytronelowego, 1 mg olejku goździkowego, 2,4 mg olejku cynamonowego, 5,7 mg olejku cytrynowego, 2,4 mg olejku z liści mięty pieprzowej, 2,4 mg olejku lawendowego, 17,23 mg mentolu. Preparat zawiera etanol (96% v/v): 638 mg w 1 g.

 • Działanie

  Preparat o działaniu rozkurczającym, a także rozgrzewającym, powodującym przekrwienie skóry, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Mechanizm działania wynika z działania poszczególnych substancji czynnych.

 • Wskazania

  Preparat stosowany tradycyjnie w wymienionych niżej wskazaniach. Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych), takich jak wzdęcia i niestrawność.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na składniki preparatu. Astma oskrzelowa i inne choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci

 • Środki ostrożności

  Preparat zawiera 67 % v/v etanolu. Przy zalecanej dawce po każdym przyjęciu doustnym preparatu wprowadzone zostaje 0,46 g etanolu, co jest równoważne 7,24-10,86 ml piwa i 3,02-4,53 ml wina - taka ilość ma znaczenie u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka tj. pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką i osób z chorobą alkoholową. Preparatu nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów. W przypadku trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) lub zmian skórnych należy zastosować leczenie objawowe. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

 • Ciąża i laktacja

  Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

 • Efekty uboczne

  Bardzo rzadko: podrażnienie żołądka, podrażnienia skóry i błon śluzowych, wyprysk kontaktowy, reakcje nadwrażliwości, kaszel (suchy), skurcz oskrzeli.

 • Działanie z innymi lekami

  Alkohol zawarty w preparacie może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków.

 • Dawkowanie

  Dorośli i młodzież >12 lat. Zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia: nacierać niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę. Zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów: miejsce ukąszenia przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej. Doustnie w dolegliwościach trawiennych: 10-15 kropli preparatu z płynem lub cukrem, doraźnie, do 3 razy na dobę.

 • Uwagi

  Ze względu na zawartość etanolu, lek może wywierać wpływ na o.u.n., dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po doustnym zastosowaniu preparatu.

 • Danych o lekach dostarcza: