Ambroksol Takeda

 • Skład

  5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu. preparat zawiera sorbitol; ponadto syrop 15 mg/5 ml zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

 • Działanie

  Lek o działaniu sekretolitycznym i mukolitycznym. Ambroksol zmniejsza lepkość i zwiększa ilość wydzieliny oskrzelowej, przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy oraz zwiększa ruchliwość rzęsek. Pobudza wytwarzanie pęcherzykowego i oskrzelowego surfaktantu. Ułatwia oddzielenie lepkiego śluzu i nalotów śluzowych od ściany oskrzeli, a także usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Zwiększa drożność oskrzeli i łagodzi kaszel. Ambroksol dobrze się wchłania po podaniu doustnym, jego działanie następuje po ok. 30 min. Cmax wynosi ok. 2,5 h. Biodostępność wynosi ok. 70%., a T0,5 - ok. 9 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów, głownie glukuronidów (85%) oraz z kałem (15%).

 • Wskazania

  Ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych, takie jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosa i gardła, mukowiscydoza.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów, u których występuje skurcz oskrzeli.

 • Środki ostrożności

  Lek należy szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli. U chorych na astmę oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel. Lek stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i owrzodzeniem jelit. U pacjentów z niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę dobową w zależności od klirensu kreatyniny lub wydłużyć przerwy między dawkami. W przypadku pacjentów leżących, jeżeli w ciągu 30 min od podania leku nie nastąpiło odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny należy ją odessać. Nie zaleca się podawania leku bezpośrednio przed snem. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Syrop o stężeniu 15 mg/5 ml zawiera estry kwasu p-hydroksybenzoesowego, co może być powodem wystąpienia reakcji alergicznych u pacjentów uczulonych na benzoesany.

 • Ciąża i laktacja

  Ambroksol przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki. Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

 • Efekty uboczne

  Ambroksol jest na ogół dobrze tolerowany. Rzadko mogą wystąpić: reakcje uczuleniowe (takie jak: odczyny skórne, zaczerwienienie i (lub) pieczenie błon śluzowych, obrzęk twarzy, duszności, dreszcze); zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, zgaga, dyspepsja, nudności i wymioty). Podczas długotrwałego podawania w rzadkich przypadkach mogą wystąpić: suchość błony śluzowejjamy ustnej i dróg oddechowych, wodnisty wyciek z nosa, zwiększone wydzielanie śliny, zaburzenia oddawania moczu. Donoszono także o sporadycznym występowaniu uczucia znużenia i (lub) zmęczenia u chorych otrzymujących ambroksol w dawce 60-120 mg na dobę.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie należy stosować ambroksolu jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi np. kodeiną, ze względu na ich działanie hamujące odruch kaszlowy. Ambroskol podawany jednocześnie z antybiotykami (np. amoksycylina, ampicylina, cefuroksym, doksycyklina, erytromycyna) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym i nasila ich działanie. Ambroksol i teofilina wzajemnie nasilają swoje działanie.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Ostre schorzenia dróg oddechowych: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 30 mg ambroksolu do 3 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, a następnie 30 mg 2 razy na dobę. Dzieci: 1-2 lat: 7,5 mg ambroksolu 2 razy na dobę; dzieci 2-5 lat: 7,5 mg ambroskolu 3 razy na dobę; dzieci 6-12 lat: 15 mg ambroksolu 2-3 razy na dobę. Przewlekłe schorzenia dróg oddechowych: dawki zmniejszyć o połowę. Leku nie stosować na noc. U pacjentów z niewydolnością nerek dawkę dobową zmniejszyć w zależności od klirensu kreatyniny lub wydłużyć przerwy między dawkami. Lek stosować ostrożnie u dzieci do 5 lat.

 • Uwagi

  Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 • Danych o lekach dostarcza: