Altacet

 • Skład

  1 g żelu zawiera 10 mg octanowinianu glinu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu.

 • Działanie

  Preparat do stosowania miejscowego na skórę o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym i łagodzącym dolegliwości bólowe. Octanowinian glinu denaturuje białka w obrębie sączących i zapalnych zmian skóry, prowadząc do zmniejszenia wysięku i stanu zapalnego. Działanie ochładzające preparatu związane jest z zawartością substancji pomocniczej mentolu oraz parowaniem wody, etanolu i kwasu octowego. Mentol, w wyniku zmniejszenia wrażliwości skórnych zakończeń nerwowych, działa miejscowo chłodząco; powoduje również miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.

 • Wskazania

  Stłuczenia, obrzęki stawowe i pourazowe, obrzęki spowodowane oparzeniami Ist..

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na octanowinian glinu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na rozległe rany, uszkodzoną skórę, miejsca na skórze z widocznym wypryskiem, zakażoną skórę, długotrwale, doustnie oraz u dzieci w wieku do 3 lat.

 • Środki ostrożności

  Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zmiany na skórze, należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie należy stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu. W razie dostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe, należy spłukać go obficie wodą.

 • Ciąża i laktacja

  Brak danych dotyczących wpływu preparatu na płodność, ciążę i laktację.

 • Efekty uboczne

  Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, które zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Zawarty w preparacie parahydroksybenzoesan metylu może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Podczas stosowania żelu na duże powierzchnie skóry, stosowania długotrwałego lub zbyt częstego, może wystąpić maceracja skóry, a u osób nadwrażliwych odczyny rumieniowe, grudkowe i ziarninowe. Podczas długotrwałego stosowania w ciężkiej niewydolności nerek, nie można wykluczyć ryzyka hiperaluminemii i hipofosfatemii.

 • Dawkowanie

  Miejscowo, na skórę. Stosować na skórę w obrębie bolącego miejsca 3-4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych, najlepiej w postaci okładów. Nie należy stosować preparatu w opatrunku okluzyjnym lub owijać okładów folią. Można stosować wyłącznie okłady wysychające. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia, wielkości obszaru zmienionego chorobowo oraz skuteczności leczenia. Nie stosować dłużej niż przez 3-5 dni. Nie należy stosować leku u dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Ostrożnie stosować u dzieci powyżej 3 lat.

 • Danych o lekach dostarcza: