Aescin

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera 20 mg alfa-escyny.

 • Działanie

  Preparat o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i poprawiającym stan napięcia naczyń krwionośnych. Zawiera mieszaninę saponin z nasion kasztanowca. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Zwiększa tonus ściany naczyń żylnych, co jest wynikiem stymulującego działania alfa-escyny na wydzielanie hormonów kory nadnerczy, produkcję prostaglandyny PGF2α w ścianie naczyń oraz na uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach włókien nerwowych, a także działania metabolitów escyny podobnych do hormonów kory nadnerczy. Związki te są odpowiedzialne za wzrost napięcia komórek mięśniowych ściany naczyń żylnych. Escyna po podaniu doustnym dobrze się wchłania. Wydala się z żółcią i moczem oraz w znacznym stopniu wiąże z białkami osocza.

 • Wskazania

  Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu. Leczenie zapalenia żył kończyn dolnych. Profilaktyka i leczenie krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i karmienie piersią.

 • Środki ostrożności

  Podczas stosowania alfa-escyny należy kontrolować czynność nerek. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na obecność żółcieni pomarańczowej lek może powodować reakcje alergiczne.

 • Ciąża i laktacja

  Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Brak danych klinicznych dotyczących stosowania alfa-escyny w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Niezbyt często: zaburzenia czynności przewodu pokarmowego. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym pokrzywka.

 • Działanie z innymi lekami

  Preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Niektóre antybiotyki - cefalosporyny mogą nasilać działanie leku. Należy unikać jednoczesnego podawania prepatu z antybiotykami aminoglikozydowymi, ze względu na możliwy wpływ na zwiększone toksyczne działanie aminoglikozydów na nerki.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 3 razy na dobę, po posiłku, popijając dużą ilością płynu. Profilaktycznie można stosować na minimum 16 h przed zabiegiem chirurgicznym. Podtrzymująco: po 2-3 mies. leczenia 2 tabl. 2 razy na dobę. W przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych można przyjmować podwójną dawkę. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

 • Danych o lekach dostarcza: