Życie po zdradzie - jak odbudować związek?

Informacja o zdradzie wywołuje bardzo silne emocje. Odruchowym pomysłem jest chęć natychmiastowego rozstania się. A przecież nie wszystko - chociaż może się tak wydawać - legło w gruzach. Jak na nowo być razem po zdradzie?

Informacja o zdradzie wywołuje bardzo silne emocje. Odruchowym pomysłem jest chęć natychmiastowego rozstania się. A przecież nie wszystko - chociaż może się tak wydawać - legło w gruzach. Jak na nowo być razem po zdradzie?

Przyznać się do błędu

Pierwszy okres po zdradzie jest najtrudniejszy. Osoba zdradzona jest w szoku. Nieustannie zadaje sobie pytanie „dlaczego” ? Wśród prób uzasadnienia pojawiają się różnorakie pomysły. Natomiast osoba, która dopuściła się zdrady, jeśli przyznaje się do błędu, zaczyna starać się odkupić swoją winę. Nie jest to proste, ponieważ widzi ból w oczach i rozczarowanie osoby, którą zraniła. Dlatego jeśli wspólnie zostaje podjęta decyzja o odbudowywaniu relacji, nie można nieustannie wracać do przeszłości. Oczywiście jest to bardzo trudne, ale rozmowy na temat wzajemnych uczuć, oczekiwań i potrzeb, powinny znacznie pomóc.


Przebaczyć

Jednym z ważniejszych etapów radzenia sobie z tym, co się stało jest wybaczenie. Zdradzone osoby zgodnie przyznają, że gdy się z serca wybaczy jest łatwiej, na to trzeba czasu, ale to pomaga nabrać dystansu. Zdrady nigdy się nie zapomina, ale wybaczyć warto. W sytuacji, kiedy stan smutku po zdradzie utrzymuje się dość długo i nie pomagają nawet bliscy, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Taka osoba może pomóc odzyskać szacunek dla siebie, równowagę psychiczną i co bardzo ważne kontrolę nad swoim życiem, którą traci się przy tego typu życiowych zdarzeniach.


Zaufać na nowo

Kontrola należy do działań destrukcyjnych. Po zdradzie nie istnieje zaufanie, nikt nie udziela na nie kredytu. Należy je zbudować na nowych zasadach dogodnych dla pary. Oczywiście największy wkład ma osoba, która popełniła błąd. Jednak warto unikać "przesłuchań", kontrolowania na każdym kroku, ponieważ to deprymuje nawet największy zapał. Świadomość dostania drugiej szansy oraz tego, że ktoś na tobie polega jest bardziej konstruktywna w odbudowie, niż podejście rodem z wywiadu śledczego.


Wspólnie się starać

Czy partnerzy zdołają odbudować związek i czy nie rozpłynie się on w niebycie, zależy od ich wspólnego wysiłku. Zaczynają nowy rozdział. Im więcej miłych wspomnień zaczną tworzyć tym szybciej i łatwiej sobie poradzą. Równie istotne jest, aby osoba która popełniła zdradę pokazywała jak najczęściej, że partner, który wybaczył jest najważniejszy na świecie. Jeżeli parze uda się przezwyciężyć zdradę wspólną ogromną pracą i nakładem sił, to będą o jeden krok do przodu. Jest to duży krok, bo będą mieli już za sobą najgorsze, co mogło zniszczyć relację.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog
dom