Życie po mastektomii

Usunięcie piersi jest dla kobiet traumatycznym przeżyciem, które nie tylko zmienia obraz życia w sferze fizycznej, ale co najmniej tak samo wpływa na psychikę.

Usunięcie piersi jest dla kobiet traumatycznym przeżyciem, które nie tylko zmienia obraz życia w sferze fizycznej, ale co najmniej tak samo wpływa na psychikę.

„Kompleks połowy kobiety”

Pacjentki po mastektomii mogą mieć bardziej krytyczne podejście do wartości własnej osoby. Tylko w połowie czują się kobietami. Odjęcie piersi – „atrybutu kobiecości” jest problemem ważnym zarówno dla kobiet w młodszym wieku, jak i starszym. Część z nich ma przeświadczenie, że przypadkowo spotykani ludzie wiedzą o utracie piersi, że mogą o tym mówić, stwarzając niezręczne sytuacje. Prowadzi to do zaburzeń emocjonalnych, unikania towarzystwa i zamykania się we własnym kręgu bliskich i znajomych.


Sfera seksualna

Wszystkie konsekwencje natury psychologicznej sprawiają, że w ciągu kilku miesięcy po mastektomii jedna na pięć kobiet traci zainteresowanie seksem. Wiąże się to także z obawami przed niezadowoleniem partnera, a także ogólnym przygnębieniem i stresem z powodu choroby. Krępującym problemem jest blizna pooperacyjna, większość nie akceptuje siebie w negliżu.

Piersi po radioterapii mogą też stracić wrażliwość na dotyk. W związku z tym, jeżeli były dla kobiety przed operacją ważnym źródłem podniecenia erotycznego, teraz będzie ona potrzebowała pomocy i rady, aby znaleźć inne sposoby przeżywania satysfakcji z życia seksualnego. Należy jednak pamiętać, że przeżycia związane z walką z chorobą sprawiają, że pragnienia seksualne odsuwają się na dalszy plan.


Kluby amazonek

Głównym zadaniem tych miejsc, działających już od 15 lat, jest udzielanie wsparcia psychicznego, pomoc w znalezieniu motywacji do powrotu do zdrowia oraz stworzenie warunków do odzyskania optymalnej sprawności psychofizycznej przez kobiety. Dla wielu kobiet jest to miejsce zdobywania nowych informacji o sposobach rehabilitacji, wyjazdowych turnusach rehabilitacyjnych, możliwościach kupowania protez. Uczęszczanie do klubu amazonek daje możliwość wymiany doświadczeń, spotkań towarzyskich, stałej grupy wsparcia.


Motywacja do życia

Kobiety po mastektomii wygrywają bitwę o życie. Fakt ten często staje się podstawą do zmiany swojego nastawienia do siebie, innych ludzi i codziennych problemów. Uświadomienie sobie kruchości życia sprawia, że osoby takie zaczynają doceniać życie w danej chwili. Poświęcają więcej czasu swoim bliskim, ofiarują swoją pomoc innym, cieszą się z najmniejszych sukcesów.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog