Zrób z dzieckiem aniołka

Jak najlepiej zapamiętać święta? Trzeba poczuć je palcami, czyli zrobić własnoręcznie ozdoby choinkowe. Nic tak dobrze nie pozwala wczuć się w bożonarodzeniową atmosferę, jak papierowy łańcuch, „pawie oczko” czy aniołek z masy solnej.

Jak najlepiej zapamiętać święta? Trzeba poczuć je palcami, czyli zrobić własnoręcznie ozdoby choinkowe. Nic tak dobrze nie pozwala wczuć się w bożonarodzeniową atmosferę, jak papierowy łańcuch, „pawie oczko” czy aniołek z masy solnej.

Dla początkujących

Bierzemy trochę orzechów włoskich i kawałki folii aluminiowej. Orzechy należy zawinąć po prostu w folię, zostawiając jej trochę z jednej strony tak, żeby dało się do niej przywiązać sznureczek. W folię można zawijać też inne niewielkie przedmioty, bombki będą mieć różne kształty.

Tradycyjny sposób znany już przez nasze prababcie to dowiązywanie do cukierków niteczki i ozdoba gotowa. Dzieci mogą też powybierać ze swoich szafek i szuflad malutkie zabawki, np. z Kinder Niespodzianki. Wystarczy do nich dorobić pętelkę ze sznurka i zawiesić na choince. Przed świętami warto także wysuszyć kawałki pomarańczy, grejpfrutów i tak przygotowane ozdoby po prostu obwiązać rafią i wieszać na choince.

Łatwe też są do wykonania ozdoby z patyczków po lodach, zapałek, słomek. Gwarantujemy, że dzieci będą uwielbiać tworzenie z takich materiałów. Jak to zrobić? Trzeba je tylko poukładać w gwiazdki i związać niteczką bądź skleić. Później można pomalować je kolorowymi farbkami, pisakami, dokleić do nich kolorowy papier czy watę – powstaną bardzo oryginalne i ciekawe ozdoby.

Wiszące anioły zaczynamy od zrobienia rożka z kartki, sklejamy go na górze, przylepiamy kółko (czyli głowę), dolepiamy na „plecach” skrzydła i wręczamy naszemu dziecku, które dowolnie może sobie anioła udekorować. Inne aniołki można zrobić także na szydełku, a potem pięknie wykrochmalone powiesić na świątecznym drzewku.


Łańcuch z papieru i nie tylko

Wycinamy paski kolorowego papieru. Następnie kleimy jedno kółeczko, przewlekamy przez nie pasek papieru, sklejamy, przewlekamy pasek, sklejamy. I tak przez dobrych kilkanaście minut, bo wiadomo, że im łańcuch dłuższy, tym bardziej efektowny. Taki łańcuch można też zrobić z kawałków słomek lub makaronu typu rurki, nawlekanych na długi sznurek, oddzielanych koralikami czy innymi ozdobnymi elementami. Można również wyciąć prostokąty z kolorowego papieru lub bibuły i tworzyć „kokardki” marszcząc te kawałki i przewiązując sznurkiem jedna obok drugiej. A myśleliście kiedyś o łańcuchu z popcornu? Nie? To w tym roku spróbujcie: po prostu nawleczcie na nitkę popcorn, a jak wam się nie spodoba, zawsze można go ze smakiem spałaszować!

Ozdobą pozostającą w klimatach „łańcuchowych” jest – znane na pewno z przedszkola – pawie oczko. Do jego zrobienia potrzebny jest kolorowy papier, klej, nożyczki, igła z nitką. Wycinamy kółeczka (elipsy) i naklejamy jedno na drugim. Potem wystarczy tylko przewlec nitkę i można wieszać na choince.


Dla zaawansowanych

Z masy solnej (przypominamy: szklanka mąki, pół szklanki soli, woda) można lepić przeróżne ozdoby: od aniołków przez mikołaje do sopli lodowych – w zależności od tego, co nam w duszy gra.

Coś dla miłośników lepienia z modeliny. Potrzebny, oprócz niej: wałek, nóż, łyżeczka, farby, pędzel, świeczka. Modelinę rozwałkowujemy na grubość około 1,5 cm. Rysujemy nożem kontury liścia ostrokrzewu, gwiazdki lub innego kształtu. Wycinamy. Formujemy z masy trzy małe kulki. Zaznaczamy w środku formy miejsce na świeczkę. Pozostawiamy do wyschnięcia. Malujemy liść na zielono, gwiazdkę na żółto, kulki na czerwono. Naklejamy kulki na liść i ustawiamy świeczkę.

Autor: Krystyna Romanowska