Żółtaczka fizjologiczna

Każdy rodzic pragnie, by jego nowonarodzone dziecko było przede wszystkim zdrowe. Kiedy w szpitalu okazuje się, że ma żółtaczkę fizjologiczną pojawia się przerażenie, rozpacz i strach. Czy potrzebnie?

Każdy rodzic pragnie, by jego nowonarodzone dziecko było przede wszystkim zdrowe. Kiedy w szpitalu okazuje się, że ma żółtaczkę fizjologiczną pojawia się przerażenie, rozpacz i strach. Czy potrzebnie?

Powstająca z hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi, bilirubina (składnik barwników żółci człowieka) powoduje, że ciało i gałki oczne niemowlęcia stają się żółte. Objawy powstają w drugiej lub trzeciej dobie życia i trwają do ósmego dnia, u wcześniaków natomiast do około dwóch tygodni.


Skąd nadmiar bilirubiny?

Przyczyną żółtaczki u niemowląt może być zaburzona praca jelit, spowodowana zwiększeniem się funkcji przewodu pokarmowego, konflikt serologiczny czy niedotlenienie wątroby przez okręcenie noworodka pępowiną. Powodem mogą być również wynaczynienia – przeciskanie się dziecka przez wąski kanał rodny sprawia, że krew wydostaje się poza naczynia krwionośne i staje się ona źródłem bilirubiny. Nadmiar bilirubiny może mieć również źródło we wrodzonym zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, objawiającym się już w pierwszej dobie życia.


Kiedy wymaga leczenia?

Żółtaczka fizjologiczna najczęściej nie wymaga leczenia. Noworodkowi, minimum dwa razy dziennie pobiera się krew, by sprawdzić jaki jest poziom bilirubiny. Jeżeli badania wykażą, że barwnika nie przybywa, dziecko może zostać wypisane do domu. Żółtaczka ta nie pozostawi po sobie żadnych negatywnych skutków.

Jeśli natomiast stężenie bilirubiny przekracza 12-15 mg% lub towarzyszy jej odwodnienie albo infekcja, konieczne staje się leczenie. Ma ono zapobiec wytrąceniu się bilirubiny w mózgu, gdyż może ona spowodować tam nieodwracalne zmiany.


Metody leczenia

Fototerapia – leczenie światłem (białym, niebieskim lub zielonym), które powoduje rozkład nadmiaru wolnej bilirubiny do nietoksycznych produktów rozpuszczalnych w wodzie. Następnie są one wydalane z moczem. Metoda ta uważana jest za najskuteczniejszą.

Luminal – jest to lek uspokajający i przeciwdrgawkowy, który, podawany w małej dawce, aktywizuje enzymy wątrobowe i przyspiesza metabolizm bilirubiny.

Odstawienie od piersi – metodę tą stosuje się przy żółtaczkach długotrwałych. Chwilowe (np. na dwie doby) odstawienie dziecka od piersi obniża poziom bilirubiny, która po ponownym karmieniu piersią nie wzrasta już do poprzedniego poziomu. Metoda ta wzbudza jednak kontrowersje.

Transfuzja wymienna – nadmiar bilirubiny usuwany jest poprzez upuszczanie krwi dziecka za pomocą cewnika w żyle pępkowej. W zamian wpuszcza się tą drogą krew dawcy. Jest to metoda, którą stosuje się w ostateczności.


Prawidłowo leczona (jeśli w ogóle wymaga leczenia) żółtaczka fizjologiczna nie powoduje żadnych powikłań i nie zaburza prawidłowego rozwoju dziecka. Występuje ona u ponad 70 proc. niemowląt, a u wcześniaków liczba ta dochodzi do 90 proc. przypadków.

Autor: Oprac.AŁ