Znów ta migrena

Migrena - gdy się pojawia nie cierp w milczeniu, od razu sięgnij po lekarstwa.

Migrena - gdy się pojawia nie cierp w milczeniu, od razu sięgnij po lekarstwa.

W tej sprawie musisz wykazać się pragmatyzmem, bo choć powstało Polskie Towarzystwo Migrenowe i prowadzone są badania na temat przyczyn powstawania migreny, to większość lekarzy niestety wciąż traktuje tę dolegliwość jak fanaberię rodem z XIX-wiecznej literatury. Tymczasem kiedy cierpisz na bardzo ostre i częste ataki migreny, musisz mieć pod ręką leki silniejsze od aspiryny, a takie może zaordynować tyko lekarz, który zna twoje dolegliwości. Migrena jest uciążliwa nie tylko ze względu na ból głowy, ale także na wiele nieprzyjemnych objawów, które na kilka godzin lub nawet dni kompletnie wyłączają cię z otaczającej rzeczywistości.


Czytaj też:Dlaczego ja?

Prawdopodobieństwo, że odziedziczyłaś skłonności do migren wynosi więcej niż 50 proc. Możesz o nich nie wiedzieć, bo choć migreny są dziedziczne, nie zawsze objawiają się z pokolenia na pokolenie. Zasady dziedziczenia nie są do końca jasne, np. kobieta może przekazać skłonności do migreny synowi, który sam nie będzie chorował, ale przekaże je córkom.


Winowajcy jakże prozaiczni...

Przyczyną napadów migreny mogą być potrawy lub zapachy. Wpływ na jej wystąpienie mają silne wonie perfum, benzyny, farb i rozpuszczalników. Za migrenogenny uchodzi zapach glutaminianu sodu, środka spożywczego stosowanego dla podrasowania smaku potraw. Często zwany jest efektem „chińskiej budki", gdyż glutaminian chętnie stosuje się w kuchni orientalnej. Zazwyczaj wystarczy przejść obok stoiska z egzotycznymi potrawami, aby pojawił się ból głowy. Zresztą potrawy, takie jak: zupy instant (zawierające glutaminian sodu), czekolada, ser żółty, orzechy, cytrusy, również sprzyjają atakom migreny. Za sprawcę ataków uznawany jest też nadmierny stres, bądź gwałtowny spadek napięcia po przeżytym stresie. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z tzw. migreną weekendową, a doświadczają jej osoby obarczone dużym stresem w pracy, który odreagowują w dni wolne od obowiązków. Na występowanie migreny mają również wpływ gwałtowne zmiany pogody.


Migrena u kobiet

Kobiety cierpią na migrenę w wyniku zaburzeń hormonalnych. W związku ze zmianami poziomu hormonów w cyklu menstruacyjnym, ataki najboleśniej odczuwają panie między dwudziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Nie u wszystkich członków rodziny migrena będzie występowała z równym nasileniem, ale jedno jest pewne - ta uciążliwa przypadłość będzie towarzyszyła ci do końca życia. Możesz też spodziewać się tzw. migren sympatycznych, to znaczy, że wystąpienie ataku u jednego członka rodziny wywołuje efekt lawinowy. I co ciekawsze, niekoniecznie musi mieć podłoże genetyczne, bo odnosi się do małżonków, którzy mając przecież inne geny równocześnie ulegają atakowi migreny.


Dlaczego właśnie teraz?

Paradoks migreny polega na tym, że przy całej nieprzewidywalności wystąpienia ataku (nie wiadomo od czego zależy ich częstotliwość) czujesz nadchodzący kryzys. Aczkolwiek sygnały bywają złożone, mogą pojawić się na kilka dni wcześniej i nie zawsze możliwe jest skojarzenie ich z nadchodzącą migreną.

Czasem na kilka dni przed atakiem możesz być rozkojarzona i rozdrażniona. Bywają osoby, które w dni poprzedzające migrenę miewają wprost wilczy apetyt lub takie, które nagle odczuwają głęboki wstręt do jedzenia. Zdarza się, że przed kryzysem możesz być w stanie autentycznej euforii. Doświadczeni migrenowcy wiedzą, że coś jest nie w porządku, zwłaszcza jeśli prowadzą dziennik obserwacji.

Prowadzenie takich notatek, trochę podobnych do dzienników alergików, jest zalecane przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu migren. Jednak u większości osób sygnały nadchodzącej migreny pojawiają się na godzinę, dwie przed atakiem. Bardzo symptomatyczne są wówczas mroczki pojawiające się przed oczami lub zawroty głowy.

Większość migrenowców z doświadczenia wie, że to sygnał do opuszczenia stanowiska pracy, co jest uzasadnione z kilku powodów. Po pierwsze, natężenie bólu głowy podczas migreny jest nieporównywalnie silniejsze niż przy zwykłych bólach - co osoby postronne niesłusznie postrzegają często jako przesadzone. Po drugie, migrenie towarzyszy wiele innych objawów. Dla niewtajemniczonych ważną informacją jest to, że osoba dotknięta atakiem migreny wymaga izolacji. Każdy ma swój, jeśli można się tak wyrazić, indywidualny zespół objawów, ale generalnie dzielimy migreny na tzw. migreny z aurą i bez aury. Migrena z aurą objawia się m.in.: zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, mrowieniem w kończynach, a nawet czasowym porażeniem ramienia. Migrenie bez aury towarzyszą z kolei: światłowstręt, nudności i wymioty. Ataki w obu przypadkach trwają od kilku godzin do kilku dni.


Intensywność bólu oraz gwałtowność przebiegu ataku może zależeć od wieku i płci. Nasilenie migren obserwuje się u nastolatków i kobiet. Choć migrena kojarzona jest ze słabszą płcią, ze statystyk wynika, że co czwarta osoba cierpiąca na migreny to mężczyzna.


W czym tkwi problem?

Do niedawna obowiązywała tzw. teoria naczyniowa. Zgodnie z nią atak migrenowy następował wskutek skurczu naczyń krwionośnych położonych wewnątrz czaszki i rozkurczu naczyń zewnątrzczaszkowych. Mówiąc obrazowo, nadmierne rozszerzenie tętnic sprawia, iż ich ściany stają się przepuszczalne, co pozwala na przenikanie różnych substancji z krwi do osocza. W rezultacie powoduje to obrzęk, który drażni zakończenia nerwowe i wywołuje bóle głowy.

Ostatnio jednak neurologowie skłaniają się do tezy, że atak migrenowy następuje w ośrodkowym układzie nerwowym. Natomiast bezpośrednio zaś odpowiedzialne za migrenę są neuropeptydy - białka uwalniane z zakończeń nerwowych, powodujące podrażnienie opon mózgowych.

Do wysnucia ostatecznych wniosków na temat fizjologicznych przyczyn występowania migreny jeszcze daleko. Niemniej poczyniono pewne obserwacje pozwalające powiązać ataki z kilkoma zjawiskami. Wiadomo, że kobiety cierpią na migrenę w wyniku wahań bądź zaburzeń hormonalnych. W związku ze zmianami poziomu hormonów w cyklu menstruacyjnym, ataki najboleśniej odczuwają panie między 20. a 50. rokiem życia. W okresach ciąży migrena staje się rzadsza lub zupełnie zanika. Lżejszy przebieg ma również po okresie menopauzy. Pojawiły się też teorie, że za nasilone ataki odpowiedzialna jest antykoncepcja hormonalna, jednak badania wykazały, że w ośmiu przypadkach na dziesięć nie ma ona wpływu na przebieg choroby.


Co robić?

W pierwszej fazie wszystkim zaleca się zażycie środków przeciwbólowych typu aspiryna wzmocniona kofeiną czy tabletki z paracetamolem. Najprostszym wypróbowanym sposobem jest położenie się w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu i przespanie ataku. Jeśli twoim atakom migreny towarzyszą nudności, w pierwszej fazie kryzysu zaleca się zażycie środków przeciwwymiotnych.

Gdy twoje migreny są gwałtowne i trwają dłużej niż kilka godzin, powinnaś mieć pod ręką nowoczesne leki z grupy triptanów (Imigran, Maxalt, Sumamigren, Zomig) wydawane tylko na receptę. Przy gwałtownych bólach neurolog może zaordynować zastrzyki ergotaminy lub z koktajlu pyralginy, kofeiny i hydrokortyzonu, które działają przeciwbólowo i wpływają na naczynia krwionośne. Warto też wiedzieć, że podczas szczególnie ciężkich ataków migrenowych masz prawo wezwać pogotowie.

Autor: BEBE